Walentynkowy zawrót głowy

Niektórzy zakochani celebrują Walentynki, choć tak naprawdę nie wiedzą skąd się wzięło to święto, ani dlaczego biskup Naharsu jest jego patronem.

serce

Romantyk do ostatniego tchu

Postacią związaną z Dniem Zakochanych jest św. Walenty. Biskup był z wykształcania lekarzem. Żył w III w. ne., kiedy to Klaudiusz II Gocki zabraniał zawierania związków małżeńskich. Walenty jednak potajemnie udzielał ślubów, za co został wtrącony do lochu. W więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika. Kiedy cesarz wydał wyrok śmierci na Walentego, ten na liściu w kształcie serca napisał do ukochanej: „Od Twojego Walentego”. 14 lutego 273 roku został stracony.

Uważa się, że uzdrowił ukochaną, dzięki czemu cała jej rodzina nawróciła się. Obecnie świętego czci się jako patrona osób chorych na epilepsję, podagrę i choroby nerwowe.

„Polacy nie gęsi, swoje tradycje mają”

Od niepamiętnych czasów w naszym kraju świętowano dzień zakochanych. Przypadał on na noc z 21 na 22 czerwca. Związany był z letnim przesileniem Słońca, podczas którego szczególną uwagę zwracano na miłość, płodność oraz ogień, wodę, słońce, księżyc. Słowianie nazwali ten dzień Sobótką bądź Nocą Kupały. Panny puszczały wtedy na wodę niepowtarzalne wianki z ziół. Dziewczyna, która splotła zioła miała zostać żoną tego kawalera, który wyłowi wianek na dole rzeki.  Rozpalano także ogromne ogniska, gdyż wierzono, że mają moc oczyszczającą, chroniącą od demonów. To pogańskie święto chrześcijanie związali później z postacią Jana Chrzciciela.

To co zachodnie, kusi

Polska tradycja świętowania Walentynek ma zaledwie kilkanaście lat. Pierwszy raz obchodzono je w 1992 roku. Stały się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, wysyłania listów z miłosnym wyznaniem. Wyrażanie uczuć w tym dniu ma świąteczny charakter i nie odnosi się wyłącznie do zakochanych.

„Mniej romantyczni” sądzą, że prowadzono to zachodnie święto do Polski, aby napędzić handel, gdyż luty nigdy nie przynosił zbyt wielu dochodów.

miś

Walentynki za granicą

Niemalże na całym świecie obchodzi się święto tych, którzy kochają.

W Niemczech bardzo popularne są uroczyste kolacje w lokalach, pośród innych par. Zakochani obdarowują się piernikowymi lub czekoladowymi słodyczami w kształcie serca. Kobiety otrzymują również czerwone róże, świadczące o wiecznej świeżości uczucia.

Bardziej użyteczne prezenty otrzymują Hiszpanki. Wybrańcy serca kupują im sprzęt AGD, zaś panowie otrzymują gadżety komputerowe.

W Walii zakochani kupują sobie drewniane łyżeczki, które później własnoręcznie zdobią w serduszka, kłódki i klucze. Rysunki mają za zadnie przekazać: Otwórz moje serce.

14 lutego Anglicy przebierają dzieci za dorosłych. Te chodzą od domu do domu i śpiewają piosenki o miłości. Jeśli chodzi o prezenty, Anglicy wykonują dla siebie nawzajem papierowe serca z postaciami legendarnych kochanków – Romeo i Julii.

We Włoszech zakochani mężczyźni kupują swoim partnerkom różnoraką odzież w kolorze czerwonym, jednak najchętniej sięgają po seksowną bieliznę.

 

Walentynki to dzień, kiedy zakochani okazują swoje uczucia za pomocą gadżetów i wyjątkowych gestów. Prawdziwą miłością darzy się przez cały rok, zaś 14 lutego jest dniem wyjątkowym, jednak ulotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -