Marzenna Schejbal


Marzenna Schejbal, znana również jako Marzenna Maria Schejbal z domu Karczewska, urodziła się 10 października 1924 roku we Włocławku, a zmarła 24 grudnia 2021 roku w Londynie.

Była to nie tylko ważna postać w polskiej historii, ale również działaczka polonijna oraz kombatancka, która aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach związanych z II wojną światową.

Jej odwaga i zaangażowanie w czasach Powstania Warszawskiego pozostają niezmiennie inspirujące dla kolejnych pokoleń.

Życiorys

W okresie przed wybuchem II wojny światowej Marzenna Schejbal kształciła się w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Leonii Rudzkiej, a następnie uczęszczała na tajne komplety edukacyjne. W czasie zażartych walk powstania warszawskiego pełniła niezwykle ważną rolę jako łączniczka i sanitariuszka w Batalionie „Łukasiński”. Dzięki jej odwadze i determinacji udało jej się przedostać ze Starego Miasta do Śródmieścia kanałami. Po kapitulacji powstania trafiła do przejściowego obozu w Ożarowie, skąd była przetransportowywana do różnych obozów jenieckich.

Jej wolność nadeszła w momencie, gdy wojska generała Stanisława Maczka wyzwoliły ją z obozu Oberlangen. Po wojnie, razem z siostrą oraz odnalezioną matką, osiedliły się w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobyły również obywatelstwo tego kraju. W Londynie Marzenna podjęła pracę, między innymi, jako kelnerka w Ognisku Polskim oraz w biurze podróży.

Zaangażowała się w działalność polonijną, zwłaszcza w Studium Polski Podziemnej oraz w organizacje kombatanckie. Jej aktywność w tej sferze zaowocowała w 2001 roku, kiedy to objęła stanowisko przewodniczącej Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Londynie. W 2012 roku, z powodu jej wybitnych zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich, został jej przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. W Londynie w wieku 97 lat zmarła Marzenna Schejbal – uczestniczka Powstania Warszawskiego. polsatnews.pl, 24.12.2021 r. [dostęp 24.12.2021 r.]
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23.07.2012 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2012 r. poz. 956).
  3. a b c Marzenna Schejbal. 1944.pl. [dostęp 31.08.2013 r.]
  4. a b c Marzenna Schejbal. swiadkowieprl.pl. [dostęp 31.08.2013 r.]

Oceń: Marzenna Schejbal

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:11