I Komunia Święta to sakrament czy impreza?

Maj nie jest istotny tylko dla maturzystów, ale także dla ośmiolatków, którzy przystępują do I Komunii Świętej.

W parafii p.w. św. Stanisława w Brześciu Kujawskim uroczystość I Komunii Świętej od kilkunastu lat organizowana jest w pierwszą niedzielę maja, przed odpustem parafialnym, przypadającym na 8 maja. W ciągu całego miesiąca są jednak cztery terminy, kiedy dzieci zakładają białe ubranie, by pierwszy raz w życiu w pełni uczestniczyć we mszy świętej.

Do niedawna stroje na ten dzień były różnorodne, jednak obecnie coraz bardziej popularne stają się alby. W brzeskiej parafii ośmiolatki przystąpiły do I Komunii Świętej w identycznych strojach:

Zdecydowanie jestem za jednolitymi strojami. Przemawiają za tym względy społeczne i duchowe. Społeczne, bo bogaci a nieco próżni rodzice, chcieliby ubrać swoje dzieci, szczególnie dziewczynki „po królewsku”, a biedniejsze dzieci czułyby się gorsze. Podczas takiej uroczystości mogłoby to być nawet traumatyczne wydarzenie dla niektórych dzieci. Ponadto, proste i jednakowe alby są na miarę możliwości finansowych dla Komuniewszystkich. Takie stroje podkreślają równość przed Bogiem wszystkich dzieci – oznajmił ks. Ireneusz Juszczyński, proboszcz parafii w Brześciu Kujawskim.

Podobnego zdania jest mama Kasi, która w tym roku pierwszy raz przyjęła Komunię Świętą.

Balową suknię córka założy na ślub, a teraz jest dzieckiem. Nie widzę potrzeby, żeby zakładała sukienkę z falbankami czy koronkami. Wszystkie dzieci na jednakowo ładnie wyglądają, a poza tym jest po prostu taniej – stwierdziła Urszula Majchrowska, mama dziewczynki.

Komunia dziecka to nie tylko wydatek związany ze strojem pociechy. Bardzo często po wyjściu z kościoła, rodzina i zaproszeni goście udają się do restauracji, gdzie zorganizowano huczne przyjęcie, podczas którego dziecko otrzymuje prezenty. Ks. Juszczyński obawia się, że cała otoczka przyćmiewa sam sakrament.

Niewątpliwie, wielkie przyjęcie i czasem przypadkowi goście, prezenty nie mające z tym wydarzeniem żadnego związku, kierują myśli dziecka na tylko materialny wymiar tej uroczystości. Ponadto, wielkie przyjęcia związane bywają czasem z alkoholem i zaraz zabija się istotne wartości duchowe, religijne – powiedział proboszcz.

Już niebawem I Komunię Świętą będą przyjmować starsze dzieci, trzecioklasiści. Związane jest to ze zmianą w szkolnictwie, a mianowicie z faktem, że dzieci wcześniej rozpoczynają naukę.

Ponieważ będą miały wtedy, tak jak obecnie po 9 lat, nie będzie istotnej różnicy mentalnej. Wydaje mi się, że gdyby miały po 10 lat byłoby jeszcze lepiej. Niestety, w rodzinach patologicznych lub tam, gdzie rodzice nie są religijni dziecko w wieku 9 lat nie jest przygotowane do tego wydarzenia. Czy rok później byłoby duchowo w takich rodzinach dojrzalsze? Tego nie wiem. Mogłoby jednak w przygotowaniach być bardziej samodzielne. Tam, gdzie rodzice są religijni, dojrzali i autentycznie praktykujący, dziecko do I Komunii jest dojrzałe nawet w wieku 8 lat. Trzeba jednak program przygotowań uśrednić i trzecia klasa to moim zdaniem dobrze – wyjaśnił ks. Juszczyński.

ilość komentarzy: 2

  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /wp-content/plugins/comment-rating-pro-master/comment-rating.php:227 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/comment-rating-pro-master/comment-rating.php(537): ckrating_get_rating('570') #1 /wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '570', Object(WP_Comment)) #2 /wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '570', Object(WP_Comment), NULL) #4 /wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /wp-content/themes/kujawyinfo/functions.php(472): comment_class() #6 /wp-includes/class-walker-comment.php(174): themex_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /wp-includes/class-wp-walker.php(145): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #8 /wp-includes/class-walker-comment.php(135): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #9 /wp-includes/class-wp in /wp-content/plugins/comment-rating-pro-master/comment-rating.php on line 227