Kradzieże, brudne pokoje i roszczeniowa postawa, czyli Polak na wakacjach

wczasy, morze, leżaki

Podczas wakacji w mediach pojawiają się co jakiś czas informacje o kompromitujących zachowaniach polskich turystów. Para wyrzucona z tureckiego hotelu, kradzieże z hotelowych pokoi i modny ostatnio „parawaning” na polskim wybrzeżu. Czy rzeczywiście tacy właśnie jesteśmy czy to wszystko tylko generalizowanie i wyolbrzymianie problemu?

Wbrew pozorom, podróżowanie to aktywność, która jak wszystko inne, wymaga znajomości pewnych zasad. W przeciwnym razie narażamy się na popełnianie błędów, które mogą skutkować nie tylko poczuciem wstydu i upokorzeniem, ale również konsekwencjami prawnymi czy finansowymi.

„Parawaning” i inne wybryki

W ostatnim czasie w mediach rozpętała się prawdziwa burza na temat nowego nadmorskiego zwyczaju – „parawaningu”. To angielskobrzmiące określenie odnosi się do trendu polegającego na rozstawianiu parawanu w najlepszym miejscu na plaży, tuż przy morzu, jeszcze zanim pojawi się tam reszta wczasowiczów. Nie byłoby to może tak dziwne, gdyby nie fakt, że są to parawany-widma, których właściciele poprzez rozłożenie parawanu rozumieją rezerwację miejsca na plaży. Po rozbiciu obozu, około 5-6 rano, wracają do wynajętych kwater na śniadanie lub kontynuować sen, a nad morze wracają około godziny 9-10. „Zarezerwowane” miejsce traktują jak swoją własność.

To tylko jedno z licznych irytujących zachowań polskich turystów. Na porządku dziennym jest zostawianie na plaży śmieci oraz niechęć do dawania napiwków w restauracjach. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej za granicą. Wielu twierdzi, że Polaka na wakacjach można poznać z kilometra (a często także usłyszeć). Skarpety do sandałów czy opalenizna „na farmera” to nieszkodliwe nawyki. Gorzej, jeśli dajemy się poznać jako osoby wulgarne, awanturnicze, nadużywające alkoholu oraz przywłaszczające sobie mienie hotelowe. Tego typu zwyczaje mogą się skończyć nie tylko poczuciem wstydu, ale również wezwaniem policji przez innych gości czy obsługę hotelu.

Nie jest z nami tak źle. Czyżby?

Wydaje mi się, że wizerunek Polaka, który kradnie ręczniki i zabiera jedzenie z hotelowej restauracji opiera się obecnie głównie na stereotypie – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji do wspólnych przejazdów Yanosik AutoStop. Jako naród, nauczyliśmy się już, że takie zachowanie to obciach. Z roku na rok mamy większą świadomość na temat sprytnych (ale legalnych i etycznych) sposobów na oszczędzanie w podróży. Widzimy to zresztą po rosnącym zainteresowaniu naszą aplikacją. Zamiast pokazywać się ze złej strony, wolimy dać dobry przykład dzieląc z innymi koszty przejazdu, a przy okazji przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin do atmosfery – tłumaczy.

Nie wszyscy jednak odbierają naszych rodaków tak pozytywnie:

Polscy turyści nie dość, że cieszą się złą sławą za granicą, to wydaje się, że również w Polsce robią wszystko, żeby utrudnić sobie nawzajem życie – twierdzi recepcjonista w jednym z hoteli położonych w Międzyzdrojach, który chce pozostać anonimowy. Notoryczne kradzieże, roszczeniowa postawa i brudne do granic absurdu pokoje to standard nad polskim morzem. Paradoksalnie, w droższych hotelach jest gorzej niż w kameralnych pensjonatach. Wiem to, bo dzielimy się historiami ze znajomymi, którzy pracują w innych obiektach noclegowych – wyznaje.

Prawda leży pośrodku

Gdzie leży prawda? Jak zwykle gdzieś pośrodku. W ostatnich latach nabierającym rozmachu trendem stają się podróże backpackerskie zamiast zwiedzania a’la turysta. Postawa niezależnych podróżników powinna być dla każdego Polaka na wakacjach wzorem do naśladowania. Szacunek dla czyjejś pracy, oszczędzanie z głową, życzliwość dla pracowników sezonowych i kultura wobec innych wczasowiczów – od globtroterów możemy się tego uczyć. Czy trudno wcielić to w życie? W tłumie łatwiej postępować tak, jak inni i przejmować ich złe nawyki. Niestety, często za czarne owce w stadzie uznaje się tych, którzy sprzeciwiają się niestosownemu zachowaniu. Pozostaje liczyć na to, że z roku na rok te „czarne owce” będą tworzyć większość stada, a wizerunek Polaków na urlopie w końcu się zmieni.

Źródło: YanosikAutoStop.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -