„Małe stłuczki” w DKF Ósemka

DKF Ósemka001

DKF Ósemka zaprasza na projekcję filmu pt. „Małe stłuczki”, która odbędzie się 20 listopada o godzinie 19.00 we włocławskim Multikinie. Film stanowi debiutancką fabułę absolwentów łódzkiej szkoły filmowej – Aleksandry Gowin oraz Ireneusza Grzyba.

W opinii krytyków filmowych, ,,Małe stłuczki” zaskakująco płynnie wpisują się w tradycję wyrafinowanego, art-housowego kina europejskiego.

Film opowiada o miłości, a raczej o tym, co robić, aby się przed nią obronić – o związkach, które się nie udają, o przypadkowym spotkaniu ludzi, którzy z różnych powodów nie lubią wyznaczonych szlaków. Chcą szczęścia na własnych, a nie podyktowanych przez innych warunkach. W ,,Małych stłuczkach” nie ma życiowych katastrof, wstrząsających konfliktów, a ułamki wrażeń, małe zderzenia z rzeczywistością to tylko ,,stłuczki”. Młodzi potłuczeni, pokonani przez własną wrażliwość, podskórnie bronią się przed samotnością… Jest w tym filmie surrealizm i anty-komedia romantyczna, gorzki humor i smutna poezja.

Film opowiada historię historia dwóch przyjaciółek, które zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Cześć sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra.

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w tym roku, podczas Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w sekcji Bright Future. Produkcja znalazła się również w programie East End Film Festival w Londynie, FEST – New Film New Directors Festival w Espinho, Taipei Film Festival, Festival International du Film de la Rochelle, Guanajuato International Film Festival w Meksyku oraz Giffoni Film Festival.
Nagrody:

  • 2014 – Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie – Ita Zbroniec-Zajt – nagroda za zdjęcia „za precyzyjną kompozycję obrazu i konsekwencję w plastyce opowiadania filmowego”.
  • 2014 – Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie – Nagroda Jury Młodzieżowego i Nagroda Dziennikarzy festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za „brawurową jazdę wbrew konwencjom i schematom myślenia, w towarzystwie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa, którzy w pojedynku na szosie, szumnie nazywanym życiem, godzą się na kontrolowane poślizgi i stłuczki, unikając tym samym drogowej/życiowej katastrofy”
  • 2014 – Espinho (Festival Novos Cineastas „Fest”) – Wyróżnienie Specjalne w konkursie filmów pełnometrażowych.

Koszt biletów – 8 zł, do nabycia przed seansem. Działalność DKF Ósemka wspiera Filmoteka Narodowa oraz GUALA CLOSURES DGS POLAND SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -