Świąteczny pośpiech

święta

Kto z nas nie lubi Bożego Narodzenia? Świątecznych przygotowań, zapachu choinki, karpia i prezentów. Jest to czas, na który czeka się przez cały rok. W tym czasie, jak mówi piosenka, milkną spory, a ludzie jednoczą się przy wigilijnym stole. Czy aby na pewno?

Świąteczne tradycje, które przez wiele lat wytworzyły się w naszej kulturze coraz częściej są zapominane. Z każdym rokiem obserwujemy coraz większą komercjalizację świąt Bożego Narodzenia. Już w listopadzie sklepowe witryny atakują nas świątecznymi dekoracjami. W świątecznym pędzie zapominamy o tym co w tych świętach jest najważniejsze.

Tradycyjne kartki świąteczne zostały wyparte przez krótkie lakoniczne wierszyki sms-owe najczęściej jeszcze przesyłane jako gotowce. Nieoceniona okazuje się opcja wyślij do wielu. Czy jesteśmy aż tak zajęci, że nie mamy wolnej chwili na przygotowanie indywidualnych życzeń?

Pogoń za prezentami, kupowanie coraz droższych zabawek dla dzieci. Gdzie w tym wszystkim miejsce na przeżywanie nadchodzącego okresu? Gdzie magia świąt? W sklepowych kolejkach stoimy rozdrażnieni, wykłócając się o nieistotne rzeczy zatracając świąteczny nastrój. Zanika zwyczaj przygotowywania świątecznych potraw. Coraz częściej w pośpiechu kupujemy gotowe potrawy, które spożywamy na świątecznie udekorowanym stole.

Czy święta nadal mają takie znaczenie, jakie miały jeszcze kilkanaście lat temu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -