Już od piątku akcja „ZNICZ 2015”

Akcja 'Znicz 2014'003

Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych, dla większości związany jest on z wyjazdem na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa od 30.10. do 02.11. br., czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, rozpoczynający akcję „ZNICZ 2015”. 

W ramach ogólnopolskich działań „Znicz 2015” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych funkcjonariusze będą szczególną uwagę zwracać m.in.: na trzeźwość kierowców, na stosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez wszystkie osoby przewożone w pojazdach, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe zachowanie się pieszych.

Policja apeluje:
–        W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
–        Prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.
–        Bezwzględnie podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, czy znaków drogowych.
–        Parkujemy samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

Piesi powinni pamiętać:
–        O obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze, po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
–        Samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też piesi nie powinni wymuszać pierwszeństwa przejścia przed nadjeżdżającym samochodem.

Tegoroczna policyjna akcja „ZNICZ 2015” zacznie się już w piątek (30.10)  a zakończy się w poniedziałek (02.11).
Podczas ubiegłorocznej policyjnej akcji „ZNICZ 2014” od piątku (31.10.2014r.) do poniedziałku (03.11.2014r.) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 6 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba. W zdarzeniach tych rannych zostało 10 osób. Policjanci odnotowali 204 kolizje. Funkcjonariusze zatrzymali 74 kierujących pod wpływem alkoholu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w działaniach wzięło udział 842 policjantów ruchu drogowego.

Wraz z Policją apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze. Rozsądek i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym, mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -