Fania Lewando, znana z rodzinnego nazwiska Fiszelewicz, urodziła się w Włocławku w latach 1887 lub 1888 i niestety zmarła w 1941 roku. Była nie tylko restauratorką, ale także wielką autorką literatury kulinarnej, znaną przede wszystkim z książki pod tytułem Wegetariańsko-dietetyczna książka kucharska, która oferuje aż 400 przepisów bazujących wyłącznie na warzywach.
Fania była jednym z sześciu dzieci sprzedawcy ryb, Haima Efraima Fiszelewicza, oraz Estery Malki z domu Stulzaft. Mimo próby emigracji do Stanów Zjednoczonych, plany te nie zostały zrealizowane z powodu ciężkiego stanu zdrowia jej męża, Lazara Lewando, który miał problem z nogą, uniemożliwiający mu uzyskanie wizy.
W latach 20. XX wieku Lewandowie osiedlili się w Wilnie, gdzie prowadziła popularną restaurację „Dietojarska Jadłodajnia” przy ulicy Niemieckiej 14 (aktualnie znanej jako Vokiečių gatvė). Restauracja ta przyciągała wielu artystów, w tym Marc’a Chagalla, oferując im wyjątkowe potrawy kuchni wegetariańskiej, korzystające z tradycji Żydów aszkenazyjskich. Fania nie tylko zarządzała kuchnią, ale także otworzyła w Wilnie szkołę gotowania dla gospodyń domowych.
Warto zaznaczyć, że żydowskie jadłodajnie wegetariańskie w ówczesnych czasach nie były rzadkością, głównie ze względu na wysokie koszty związane z zachowaniem koszerności przy serwowaniu mięsnych potraw. Restuaracja Fani Lewando wyróżniała się jednak pod kątem zamożnych klientów, a sama Fania promowała dietę bezmięsną jako zdrowszą opcję i namawiała innych, aby nie postrzegali tego rodzaju odżywiania jako znaku niedoboru.
Poza działalnością w restauracji, Lewando pełniła również rolę szefowej kuchni na transatlantyku MS Batory, który kursował na trasie Gdynia–Nowy Jork. Napisała książkę w jidysz zatytułowaną Wegetariańsko-dietetyczna książka kucharska, w której podkreślała zgodność wegetarianizmu z duchem judaizmu. Pomimo, że przez pewien czas uznawano ją za utraconą, jej dzieło zostało w końcu odnalezione, a w 2015 roku przetłumaczone na język angielski. Dodatkowo, w 2020 roku wydano polskojęzyczną wersję Dietojarska kuchnia żydowska, która zawiera 80 przepisów tłumaczonych bezpośrednio z jidysz.
Choć dokładne okoliczności śmierci Fani Lewando nie zostały do końca ustalone, przypuszczalnie zginęła w 1941 roku, próbując uciec z Wilna, które było pod niemiecką okupacją. Dziś w Wilnie znajduje się Stolperstein, który upamiętnia jej niezwykłe życie i dziedzictwo.
Przypisy
- a b c Paulina Dudek, Paulina Skotnicka, Sabina Francuz: Córka sprzedawcy ryb i żona sprzedawcy jajek w swojej restauracji karmiła Marca Chagalla. weekend.gazeta.pl, 27.11.2020 r. [dostęp 30.03.2022 r.]
- Fania Lewando w Wilnie po jarsku gotowała. PolskieRadio.pl, 22.11.2020 r. [dostęp 25.03.2022 r.]
- a b c Paulina Skotnicka: Wstęp. W: Dietojarska kuchnia żydowska. Znak literanova, 2020 r. ISBN 978-83-240-7193-7.
- Vegetarish-dietisher kokhbukh : 400 shpayzn gemakht oysshlislekh fun grins / Fanni Levando. Biblioteka Narodowa. [dostęp 28.03.2022 r.]
- Wileńskie korporacje akademickie, cz. 3. Wilnoteka.lt, 11.03.2013 r. [dostęp 12.04.2022 r.]
- Patryk Zakrzewski: Kuchnia jarska i rajska. O heroicznych początkach polskiego wegetarianizmu. Culture.pl, 26.02.2016 r. [dostęp 03.08.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Rzemiosło i prace manualne":
Franciszek Gontarski | Józef Jakubowski (rzemieślnik)Oceń: Fania Lewando