Parafia św. Maksymiliana we Włocławku


Parafia Świętego Maksymiliana we Włocławku to ważny ośrodek rzymskokatolicki, który znajduje się w malowniczej okolicy Włocławka. Należy ona do diecezji włocławskiej, a także do dekanatu włocławskiego II, co wskazuje na jej integralną rolę w lokalnej społeczności.

Powołana w 1983 roku przez księdza biskupa Jana Zarębę, parafia ta zyskała na znaczeniu i oferuje różnorodne możliwości dla wiernych. Działania duszpasterskie są prowadzone przez ksieży diecezjalnych, którzy poświęcają się swojemu powołaniu, wprowadzając w życie wartości Kościoła katolickiego.

Duszpasterze

W naszej wspólnocie parafialnej zauważamy znaczące role, jakie pełnią nasi duszpasterze, którzy są odpowiedzialni za duchowe prowadzenie oraz wsparcie wiernych.

  • proboszcz: ks. kan. dr Lesław Politowski, pełniący tę posługę od 1998 roku,
  • wikariusz: ks. Damian Pluskota, który dołączył do zespołu w 2016 roku,
  • wikariusz: ks. dr Jacek Buta, który rozpoczął swoją posługę w 2023 roku,
  • wikariusz: ks. Łukasz Dzikiewicz, również przyjęty do zespołu w 2023 roku.

Architektura kościoła

Kościół parafialny swoją formą nawiązuje do koncepcji architektów, którzy planowali, aby budowla przypominała „płynącą barkę”. W centralnym punkcie, tuż przy głównym wejściu, wyłania się monumentalna wieża zaprojektowana na planie półkola, w której zainstalowano trzy dzwony. W obrębie wnętrza kościoła, w sercu prezbiterium, znajduje się krzyż z wizerunkiem umierającego Jezusa, otoczony złotą mozaiką w formie cementowej „rynny” o półkolistym kształcie. Nad krzyżem przekształca się wizerunek w czerwony dysk, który emituje promienie światła, w centrum którego umieszczono biały gołąb, symbolizujący Ducha Świętego. Z tła dysku wyłania się majestatyczna postać Boga Ojca, ubranego w pomarańczową szatę, który rozkłada ręce, ukazując znak błogosławieństwa. Na głowie Boga Ojca umieszczono złoty trójkąt będący symbolem Opatrzności Bożej.

Wzdłuż obu boków prezbiterium rozciąga się wielopoziomowa mozaika, w dolnej części której przedstawiony jest raj, w którym po lewej stronie znajdują się Adam i Ewa. Po prawej stronie natomiast w okrągłym uwypukleniu znajduje się tabernakulum otoczone złotą mozaiką, nad którym widnieje wizerunek Baranka Bożego. Na kolejnym poziomie mozaiki pojawia się symboliczna rzeka, a w tle, po obydwu stronach krzyża oraz cementowej rynny, ukazane są sylwetki świętych. Po lewej stronie krzyża można dostrzec św. Jacka, św. Kazimierza Królewicza, św. Jadwigę Królową, św. Faustynę, św. Stanisława Biskupa oraz św. Maksymiliana. Natomiast po prawej stronie krzyża ujrzymy postacie takie jak św. Wojciech, św. Andrzej Bobola, św. Jadwiga Śląska, św. Stanisław Kostka, św. Urszula Ledóchowska oraz św. Albert Chmielowski. Na czwartym planie dostrzegamy mury z wieloma basztami, które symbolizują Królestwo Boże, a poniżej, w świecie doczesnym, zarysowują się zabudowania Nowej Jerozolimy.

Prezbiterium, podobnie jak reszta kościoła, jest zbudowane na planie półkola. W ich przednich narożnikach umieszczono rzeźby Świętego Piotra. Po prawej stronie prezbiterium znajduje się szklane wejście do kaplicy, w której można podziwiać starą ambonę i ołtarz. Nad tym wejściem, w ceglanym łuku, znajduje się replika Madonny Jasnogórskiej, osadzona na tle złotej mozaiki. Po prawej stronie od niej umieszczono podświetlany witraż przedstawiający wizerunek świętego męczennika. Z kolei po lewej stronie, na poziomie wejścia do kaplicy, znajduje się replika obrazu „Jezu, Ufam Tobie” oraz portret Jana Pawła II, namalowany przez jednego z ministrantów, Daniela Pawłowskiego, jako wotum wdzięczności za beatyfikację papieża Polaka. Poniżej tego obrazu wmurowane są relikwie św. Maksymiliana. Po lewej stronie obrazu znajduje się podświetlany witraż, na którym ukazany jest św. Maksymilian. Na wewnętrznych ścianach kościoła możemy zobaczyć czternaście stacji drogi krzyżowej, wszystkie wyrzeźbione w drewnie. Mensa ołtarzowa została stworzona z kamienia szlachetnego, najprawdopodobniej z czerwonego marmuru, a podstawa ołtarza eksponuje Ostatnią Wieczerzę. Podstawa ambony, wykonana w tym samym stylu, przedstawia czterech ewangelistów.

Organy

W połowie lat dziewięćdziesiątych parafia nabyła organy elektryczne, które były używane. W wyniku tej decyzji, możliwość organizacji muzyki liturgicznej znacząco się zwiększyła.

W sierpniu 2010 roku, parafia dokonała zakupu nowoczesnego prospektu, który nawiązuje do tradycyjnych organów piszczałkowych. Został on umieszczony na balkonie, tuż nad wejściem, co dodaje elegancji i wyróżnia architekturę świątyni.

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbe

W kościele znajduje się zbiór relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbe, które mają szczególne znaczenie dla wspólnoty.

Podczas rekolekcji adwentowych, odbywających się w dniach 14-16 grudnia 2007 roku, relikwie te zostały uroczyście przekazane przez o. Stanisława Piętkę, będącego ówczesnym następcą św. Maksymiliana i gwardianem klasztoru w Niepokalanowie.

Wśród relikwii znajdują się włosy z brody św. Maksymiliana, które są bardzo szczególne, ponieważ pochodzą z podstrzyżyn z dnia 6 września 1939 roku. Tego dnia, w wyniku zarządzenia Niemców, wszyscy mężczyźni byli zobowiązani do zgolenia brody w celu wykonania zdjęć do dokumentu tożsamości, znanego jako Kennkarte.

Przypisy

  1. Relikwie św. Maksymiliana
  2. Koncepcja wnętrz naszego kościoła
  3. Święci na ścianie prezbiterium kościoła

Oceń: Parafia św. Maksymiliana we Włocławku

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:23