Andrzej Nowicki to uznany polski lekarz, którego wkład w medycynę jest znaczny. Urodził się 6 listopada 1950 roku we Włocławku, co stanowi punkt wyjścia jego długiej i różnorodnej kariery zawodowej.
Jako specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej, Andrzej Nowicki zdobył szeroką wiedzę i umiejętności, które pozwoliły mu na skuteczne leczenie wielu pacjentów. W trakcie swojej pracy naukowej osiągnął tytuł profesora nadzwyczajnego oraz doktor habilitowany medycyny, co stanowi dowód jego zaangażowania w rozwój wiedzy medycznej.
Dodatkowo, był także podpułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, co podkreśla jego przywiązanie do służby publicznej oraz oddanie dla kraju. W ten sposób łączył aspekty życia zawodowego i wojskowego, przyczyniając się do dobra społecznego.
Życiorys
Andrzej Nowicki to doświadczony lekarz, który swoją edukację rozpoczął na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom lekarza w roku 1975. Po kilku latach intensywnej pracy, w 1987 roku, w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, obronił swoją rozprawę doktorską na temat „Znaczenie rokownicze niedrożności mechanicznej u chorych z rakiem jelita grubego”.
W swojej karierze medycznej uzyskał specjalizacje drugiego stopnia z chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej, przy tym stając się pierwszym specjalistą z chirurgii onkologicznej w Wojsku Polskim. W 1987 roku zainicjował oraz kierował Okręgową Poradnią Onkologiczna 10 WSZK, a w kolejnych latach pełnił funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej w RCO w Bydgoszczy. Był również wizytującym profesorem w Szpitalu Uniwersyteckim w Calgary w Kanadzie, gdzie pracował w 1995 roku.
W 1998 roku Andrzej Nowicki zdobył stopień doktora habilitowanego. Jego dorobek naukowy oraz rozprawa „Wykorzystanie lipopolisacharydów pałeczek okrężnicy w leczeniu nowotworów złośliwych. Badania doświadczalne i próby kliniczne” zaprezentowały istotne wyniki dotyczące wpływu makrofagów na rozwój nowotworów. Okazało się, że makrofagi wytwarzane pod wpływem M-CSF nie mają właściwości przeciwnowotworowych, lecz pełnią funkcję pro-nowotworową, co wpłynęło na dalsze badania dotyczące terapii nowotworowych.
W 2003 roku nowicki objął stanowisko Kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Onkologicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Od 2007 do 2019 był profesorem nadzwyczajnym Collegium Medicum UMK, a w latach 2019–2021 pełnił funkcję nauczyciela akademickiego w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Jako lekarz z długoletnim doświadczeniem, od 1993 roku prowadzi Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z pacjentami.
Publikacje
Doktor Andrzej Nowicki ma na swoim koncie znaczący dorobek naukowy, publikując 120 prac w recenzowanych czasopismach, gdzie aż 80% z nich jest autorstwa własnego. W bazie Scopus zgromadził 51 dokumentów, które zdobyły łącznie 383 cytowania. Jego h-index wynosi 11, co świadczy o \nmocnej pozycji i wpływie jego pracy w dziedzinie medycyny.
Członkostwo w towarzystwach naukowych
Andrzej Nowicki jest zaangażowany w swoją specjalizację nie tylko przez praktykę, ale również poprzez udział w licznych organizacjach naukowych. Jego działalność obejmuje szczególne uznanie w różnych towarzystwach medycznych.
Wśród nich można wymienić:
- Towarzystwo Chirurgów Polskich,
- Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej,
- Polskie Towarzystwo Onkologiczne,
- Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej,
- Polski Klub Koloproktologiczny.
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
W 1994 roku Andrzej Nowicki został uhonorowany indywidualną nagrodą Bydgoskiej Fundacji Onkologicznej za swoje badania dotyczące aktywności makrofagów w kontekście walki z nowotworami, co stanowiło istotny wkład w rozwój onkologii.
Natomiast w 2017 roku, Prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi, co podkreśla jego znaczenie oraz osiągnięcia w dziedzinie medycyny.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m n Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowicki [online], nowmed.zdrowemiasto.pl [dostęp 16.09.2022 r.] Lekarz. Andrzej Nowicki.
- Dr hab. Andrzej Nowicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.09.2022 r.]
- MON, Szefostwo Służby Zdrowia Dyplom nr 5897 15.05.1985 r.
- Andrzej Nowicki: Chirurgiczne Calgary. Gazeta Lekarska 1996, 4, 63, 22.
- Akademia Medyczna im Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy 1984-2004 Bydgoszcz 2004 ISBN 83-8738373-2 Akademia Medyczna 2004 Bydgoszcz str.276.
- Aktualności – Towarzystwo Chirurgów Polskich [online], tchp.pl [dostęp 15.09.2022 r.]
- Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej [online], Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej [dostęp 15.09.2022 r.] Brak numerów stron w książce
- PTO [online], pto.med.pl, Oficjalny serwis Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
- PTOK.pl – Strona główna [online], ptok.pl [dostęp 15.09.2022 r.], Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
- Polski Klub Koloproktologii [online], pkk.org.pl [dostęp 16.09.2022 r.]
- Jerzy Miłkowski: Wojskowa Akademia Medyczna. Pamiętnik Akademicki ISBN 83-905107-0-7, Wydawnictwo Spartacus, Łódź 1997 s. 219.
- Ministerstwo Obrony Narodowej rozkaz personalny nr pf.126 z dnia 20.09.1989 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Abram Kaltmann | Antoni Władysław Gluziński | Janusz Ostrowski (lekarz) | Mieczysław Fejgin | Andrzej MichorzewskiOceń: Andrzej Nowicki (lekarz)