Piotr Wesołowski


Piotr Tomasz Wesołowski, urodzony 21 grudnia 1963 roku we Włocławku, zapisał się w historii polskiego dziennikarstwa jako znacząca postać, która zyskała uznanie w różnych mediach. Zmarł tragicznie 12 kwietnia 2023 roku w Łodzi.

Był on nie tylko dziennikarzem prasowym, telewizyjnym oraz radiowym, ale również publicystą, który swoją twórczością związany był głównie z "Gazetą Wyborczą" i stacją TV Toya. W ciągu swojej kariery piastował także funkcje nauczyciela akademickiego oraz menedżera, łącząc w ten sposób pasję do mediów z edukacją i zarządzaniem.

Życiorys

Piotr Wesołowski, znany dziennikarz, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Przez okres od 1989 do 2019 roku, pełnił rozmaite role w łódzkim oddziale „Gazety Wyborczej”, w tym funkcje szefa działu politycznego, sekretarza redakcji oraz redaktora naczelnego. Jego publikacje były obecne na łamach „Gazety Wyborczej” oraz jej dodatków takich jak „Duży Format”, „Ale Historia” oraz „Wysokie Obcasy”. Ponadto, pisał również dla „Press”, „Polityki” i „Wprost”, zajmując się głównie tematyką polityczną, gospodarczą oraz sportową.

W 2010 roku, w uznaniu jego osiągnięć, został wyróżniony tytułem dziennikarza roku w plebiscycie Gali Biznesu. Jednak w 2019 roku, po zakończeniu współpracy z Agorą, wiele osób, w tym przedstawiciele władz Łodzi oraz dyrektorzy teatrów i rektorzy uczelni, apelowało o jego powrót do pracy w gazecie. Choć nie wrócił, to na pewno pozostał „wielkim fanem” tej instytucji.

Od roku 2000 był blisko związany z Telewizją Toya, gdzie prowadził różnorodne programy publicystyczne, w tym „Dla Prawo- i Leworęcznych”, „Presuffka”, „IV Władza” oraz „Pod prąd”. Współpracował również z radiem TOK FM oraz Radiem Manhattan, czym wzbogacił swoje doświadczenie medialne.

Oprócz kariery dziennikarskiej, Wesołowski był także aktywnym nauczycielem akademickim. Wykładał dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Łódzkim, w Społecznej Akademii Nauk oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu. Pełnił funkcję dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Heweliusza, gdzie swoje pasje związane z mediami przekształcał w praktyczne szkolenia dotyczące kontaktów z mediami oraz zarządzania kryzysowego.

Wesołowski miał także zaszczyt pełnić rolę menedżera oraz koordynować programy MBA in Community Management i Akademię Firm Rodzinnych w Łodzi. Jego wkład w rozwój młodych adeptów dziennikarstwa był zauważalny również w programie Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego, do którego dołączył obok takich osobistości jak Marek Belka, Anita Werner, Paweł Edelman oraz Anna Maria Wesołowska.

Warto dodać, że był autorem monografii „100 lat Widzewa Łódź”, a także współautorem podręcznika o marketingu politycznym i medialnym pt. „Komunikatorzy”, który powstał we współpracy z wieloma uznanymi postaciami, w tym z Jerzym Bralczykiem oraz Geraldem Abramczykiem.

Życie prywatne

Piotr Wesołowski był osobą, która pozostawiła po sobie wyraźny ślad w sercach bliskich. Miał żonę o imieniu Dorota oraz córkę Olgę, które stanowiły centralny punkt jego życia. Wśród przyjaciół i znajomych znany był pod przydomkiem „Wesoły”, co doskonale odzwierciedlało jego charakter.

Jako wierny kibic, był zaangażowany w życie klubu Widzewa Łódź, co wpłynęło na jego relacje towarzyskie oraz aktywność w lokalnej społeczności sportowej. Jego pasja do piłki nożnej sprawiała, że często można go było spotkać na trybunach, wspierając swoją drużynę.

Niestety, Piotr zmarł nagle w wieku 59 lat, co stanowiło ogromny cios dla jego rodziny oraz przyjaciół. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w alei zasłużonych na cmentarzu Doły w Łodzi, gdzie został pochowany (kw. XXXIV-26-14). Utrata tak bliskiej osoby pozostawiła pustkę, której nie da się łatwo wypełnić, ale wspomnienia o nim wciąż będą żywe w sercach tych, którzy mieli zaszczyt go znać.

Publikacje

Oto zestawienie publikacji związanych z Piotrem Wesołowskim oraz innym autorem:

  • Andrzej Drzycimski: Komunikatorzy. Wpływ, wrażenie, wizerunek. Warszawa: Branta, 2000. ISBN 83-86605-62-6. OCLC 46777603. [dostęp 2023-04-12]. Brak numerów stron w książce,
  • Piotr Wesołowski: 100 lat Widzewa Łódź. Bydgoszcz: camVERS, 2010. ISBN 978-83-62011-10-0. [dostęp 2023-04-15]. Brak numerów stron w książce.

Odznaczenia

Piotr Wesołowski otrzymał znaczące odznaczenie w formie Złotego Krzyża Zasługi, które zostało mu przyznane w dniu 7 maja 2014 roku. Akt ten miał miejsce z rąk ówczesnego prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

W uzasadnieniu tego przyznania podkreślono jego wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce. Warto zaznaczyć, że odznaczenie to odnosi się do utrzymywania i pielęgnowania wartości, które stanowiły fundament polskich przemian demokratycznych. Wesołowski był również doceniany za swój wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki oraz za przestrzeganie wysokich standardów w dziedzinie pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menedżerskiej.

Przypisy

  1. a b c DariuszD. Matyjaszczyk DariuszD., Nie żyje Piotr Wesołowski. Pogrzeb dziennikarza w sobotę na cmentarzu na Dołach [online], Dziennik Łódzki, 13.04.2023 r. [dostęp 13.04.2023 r.]
  2. KarolinaK. Brózda KarolinaK., Pogrzeb dziennikarza Piotra Wesołowskiego. Rodzina ma prośbę [online], Dzisiaj w Łodzi - Z Ostatniej Chwili Wiadomości Łódź - TuLodz.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 16.04.2023 r.]
  3. Redakcja, Żegnamy Piotra Wesołowskiego. "Ze Smolarkiem pewnie już gada o wielkim Widzewie", PiotrP. Wesołowski (red.) [online], lodz.wyborcza.pl, 13.04.2023 r. [dostęp 15.04.2023 r.]
  4. Cmentarz - strona główna [online], cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl [dostęp 15.04.2023 r.]
  5. Piotr Wesołowski zwolniony z łódzkiej "GW", apel do Agory w jego obronie [online], Press.pl [dostęp 15.04.2023 r.]
  6. a b Piotr Wesołowski [online], Instytut Heweliusza [dostęp 12.04.2023 r.]
  7. Nie żyje Piotr Wesołowski. Dziennikarz miał 59 lat [online], lodz.se.pl [dostęp 12.04.2023 r.]
  8. WESOŁOWSKI [online], uni.lodz.pl [dostęp 12.04.2023 r.]
  9. Piotr Wesołowski - Miejsca Pamięci [online], odeszlipl [dostęp 26.04.2023 r.]
  10. Prezydent: "Gazeta" była zaangażowana w walkę o wolność [online], Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, 09.05.2014 r. [dostęp 26.04.2023 r.]

Oceń: Piotr Wesołowski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:15