Ignacy Ciechurski


Ignacy Ciechurski, urodzony 30 stycznia 1869 roku we Włocławku, a zmarły 16 czerwca 1939 roku w tym samym mieście, jest postacią znaczącą w historii przemysłu lokalnego. Był to włocławski przemysłowiec, który pozostawił po sobie trwały ślad w branży produkcyjnej.

Największym osiągnięciem Ciechurskiego była założona przez niego fabryka manometrów, która stanowi dzisiaj fundament jednej z ważniejszych firm w regionie - Wika Polska. Jego wizja i przedsiębiorczość przyczyniły się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz technologii pomiarowej.

Życiorys

Ignacy Ciechurski, urodzony w rodzinie Mikołaja Ciechurskiego, byłego policjanta oraz woźnego magistratu, oraz Marianny Jeszke, gospodyni domowej, zaczynał swoje życie w Włocławku. Po zakończeniu edukacji w szkole powszechnej podjął pracę w Fabryce Instrumentów i Aparatów Pomiarowych Henryka Neumana, która została założona w 1860 roku przy ul. Przedmiejskiej. Była to jedyna fabryka tego typu w Królestwie Polskim w tamtym czasie.

I właśnie tam, podczas pracy, Ignacy szlifował swoje umiejętności w zakresie produkcji. Obsługując różne maszyny, przeszedł wszystkie etapy zawodowej kariery – stał się praktykantem, czeladnikiem, a w końcu majstrem. W 1889 roku fabryka została przeniesiona na ulicę Kaliską 1, dzisiejsza Polskiej Organizacji Wojskowej 1, nr hipoteczny 288.

Okres I wojny światowej przyniósł ze sobą wiele komplikacji. Włocławek znalazł się pod niemiecką okupacją, co skłoniło Ciechurskiego do myślenia o własnej niezależności. W 1916 roku, wraz z żoną Domicelą, otworzył w swoim domu przy ul. Stodólnej 46 w Włocławku, na powierzchni 130 m², Fabrykę Manometrów i Termometrów Ignacego Ciechurskiego. Początkowo zajmowali się naprawą starego sprzętu, a produkcja manometrów była ograniczona.

W 1919 roku do fabryki dołączyło 6 pracowników, którzy obsługiwali trzy obrabiarki, tokarkę oraz kowadło. Wraz z zakończeniem wojny i odzyskaniem przez Polskę niepodległości, Ignacy zyskał możliwość dalszego rozwoju swojego przedsiębiorstwa. W dwudziestoleciu międzywojennym systematycznie przekształcał fabrykę, wprowadzając nowoczesne technologie i sprowadzając nowe maszyny z Niemiec, zasilane prądem elektrycznym.

Rozszerzenie oferty o produkcję wakuometrów, termometrów oraz pirometrów umożliwiło zwiększenie tempa produkcji. W roku 1924 fabryka wyprodukowała 420 przyrządów pomiarowych, a już w 1927 roku ta liczba wzrosła do 650 sztuk. Przez lata działalności, Ignacy Ciechurski stał się niewątpliwie konkurencją dla swego pierwszego pracodawcy, fabryki Neumana, która przestała być w stanie dorównać nowoczesnemu zakładowi.

Profesjonalizm fabryki Ciechurskiego został doceniony przez różne instytucje i organizacje. Otrzymał on medale na Kujawskiej Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Włocławku (1923), na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929), srebrny medal na Wystawie Przemysłowo-Rzemieślniczej w Gdyni (1935) oraz złoty medal na Wystawie Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego w Warszawie (1936). Władze wojewódzkie przyznały mu wyłączność na handel w swoich regionach, co stanowiło dodatkowe potwierdzenie uznania jego osiągnięć.

Współczesność fabryki Ciechurskiego została jednak przerwana. Ignacy zmarł 16 czerwca 1939 roku w szpitalu żydowskim przy ul. Stodólnej 70 w Włocławku w wyniku powikłań po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w kwaterze 35/1/4, w sąsiedztwie grobu rodziców.

Po jego śmierci fabryką pokierował syn Leopold. Po klęsce kampanii wrześniowej na skutek nacjonalizacji, rodzina Ciechurskich została pozbawiona możliwości zarządzania przedsiębiorstwem, a w grudniu 1939 roku fabryka trafiła pod zarząd komisaryczny inżyniera Waldemara Masinga. Po wojnie, córki Leopolda, Jadwiga, Stefania i Maria, zostały zmuszone do sprzedaży fabryki państwu.

Życie prywatne

Żoną Ignacego Ciechurskiego była Domicela Stanisława Kaszubska (1872-1941), która odegrała istotną rolę w jego życiu, wspierając go w trudnych początkach budowania nowej fabryki. W ich małżeństwie urodziło się dwoje dzieci: Leopold Jan Ciechurski (1895-1942), który pełnił rolę żołnierza w arsenale armii Imperium Rosyjskiego podczas I wojny światowej. Po śmierci ojca prowadził fabrykę przez kilka miesięcy aż do wybuchu II wojny światowej, oraz Zenon Mikołaj Ciechurski (1897-1920), który niestety zaginął w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

W życiu osobistym Ignacego Ciechurskiego, jego wnuczka, Stefania Spychalska, wspomina go jako osobę surową, wymagającą, ale jednocześnie skromną. Warto odnotować, że dochody uzyskane z działalności fabryki były przeznaczane na jej rozwój. Każde sprowadzenie nowej maszyny, jak również zdobycie medalu, były momentami radości świętowanymi wspólnie z całą załogą zakładu.

Przypisy

  1. Włocławek, cmentarze komunalne [online], Miejski Zakład Usług Komulnanych i Dróg we Włocławku [dostęp 14.11.2017 r.]
  2. Historia WIKA POLSKA [online], wikapolska.pl [dostęp 14.11.2017 r.]
  3. Włocławska Izba Rzemieślnicza 1929-1938 [online], rzemioslo.q4.pl [dostęp 24.12.2017 r.]
  4. a b c Inżynierowie Polscy w XIX i XX wieku, tom X [online], Polskie Towarzystwo Historii Techniki [dostęp 14.11.2017 r.]
  5. a b c d e f Włocławski Słownik Biograficzny, Tom V, Włocławek: Włocławskie Towarzystwo Naukowe, 2008
  6. Ówczesny woźny wykonywał pracę bliższą dzisiejszemu urzędnikowi
  7. Dot. zwolnienia ze służby woźnego Magistratu Mikołaja Ciechurskiego i wyznaczeniu jemu emerytalnej nowej pensji. Sygn. 2990, [w:] Akta miasta Włocławka. Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Toruniu.
  8. a b c d e OlgaO. Nikonowicz OlgaO., Ignacy Ciechurski w: Zasłużeni dla Włocławka (XIII-XX wiek), Włocławek 1991
  9. Pomorski Dziennik Wojewódzki. 1949, nr 28, Bydgoszcz, 16.12.1949 r.
  10. Lista byłych żołnierzy w: Miejska Rada Narodowa i Zarząd Miejski we Włocławku. Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Toruniu. Oddział we Włocławku, Włocławek 1919

Oceń: Ignacy Ciechurski

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24