Pomnik Stanisława Bechiego we Włocławku


Pomnik Stanisława Bechiego to znacząca budowla upamiętniająca niezwykłą postać w historii Polski. Poświęcony włoskiemu oficerowi Stanisławowi Bechiemu, ten monument przypomina o jego heroicznych czynach jako uczestnika powstania styczniowego, które miało miejsce w XIX wieku.

Bechi, tragicznie rozstrzelany przez wojska rosyjskie 17 grudnia 1863 roku we Włocławku, stał się symbolem walki o wolność i niezależność. Pomnik stanowi hołd dla jego poświęcenia i odwagi, a także dla wszystkich, którzy walczyli za sprawę narodową.

Historia

Pomnik Stanisława Bechiego w Włocławku ma bogatą historię, rozpoczętą przez dr. Piaseckiego, który był przewodniczącym komitetu budowy tego ważnego monumentu. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 28 września 1924 roku, kiedy to w ceremonii wzięły udział delegacje nie tylko z Polski, ale także z Włoch oraz przedstawiciele dwóch armii. Na pomniku znajdowała się rzeźba, która przedstawiała dramatyczną scenę rozstrzelania Bechiego, będąca kopią dzieła Teofila Lenartowicza. Oryginalne dzieło tego artysty można było podziwiać we Florencji.

Na monumencie umieszczono także dwujęzyczny napis, który brzmiał: „A Stanislao Bechi – Per La Gloriosa Angione a la gloriosa more – la Polonia Libera”. Oznaczał on: „Stanisławowi Bechiemu – Za wielkie czyny i wielką śmierć – wolna Polska”. Niestety, w 1940 roku pomnik został zniszczony przez niemieckie wojska. Jedynym elementem, który ocalał, była płaskorzeźba, która w czasie okupacji została ukryta i później trafiła do zbiorów muzeum historii Włocławka.

Rok 1965 przyniósł nowe życie tej płaskorzeźbie, gdy znalazła się na nowym pomniku, poświęconym Stanisławowi Bechiemu, który został postawiony przed miejskim teatrem. Uroczyste odsłonięcie tego monumentu odbyło się 21 lipca tego samego roku.

W 2003 roku pomnik został przeniesiony w okolice miejsca jego rozstrzelania, na Plac Powstania Styczniowego. Trzecie odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 grudnia 2003 roku. Na nowym pomniku umieszczono tablicę, na której widniał napis: „Pamięci powstańców styczniowych 1863 roku, za wielki czyn okupiony śmiercią w miejscu straceń powstańców z Włocławka, u Kujaw oraz pułkownika Stanisława Bechiego – Włocha, który zginął z okrzykiem 'Niech żyje Polska’, w 140 rocznicę powstania – społeczeństwo Włocławka”.

Przypisy

  1. Niedziela. [dostęp 10.07.2012 r.]
  2. Wolna Polska. „Nowości Illustrowane”. Nr 41, s. 10, 11.10.1924 r.
  3. Adam Ginsbert - "Włocławek" 1968.
  4. Nasz Włocławek.
  5. Wikimapia.

Oceń: Pomnik Stanisława Bechiego we Włocławku

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:9