Wschód Przemysłowy


Wschód Przemysłowy to jedna z kluczowych dzielnic Włocławka, która pełni znaczącą rolę w strukturze miasta. Zgodnie z oficjalnymi dokumentami, takimi jak Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2007 roku, obszar ten rozciąga się na terenach usytuowanych na wschód od ul. Zielnej oraz częściowo na wschód od Alei Kazimierza Wielkiego. W jego obrębie znajdują się m.in. rozległe zabudowania po byłym zakładzie Ursus oraz Kombinacie Budowlanym.

Ten obszar na północy graniczy z rzeką Wisłą, natomiast jego wschodnia granica to Rybnica, a na południu sąsiaduje z Wschodem Leśnym. W latach 70. XX wieku cała wschodnia część Włocławka była określana po prostu jako dzielnica Wschód, bez wyraźnego podziału na różne jednostki jak Wschód Mieszkaniowy, Wschód Przemysłowy czy Wschód Leśny.

Obecnie, nowe oficjalne nazwy są stosunkowo świeże i zazwyczaj pojawiają się w dokumentach miejskich. W prasie i w codziennym języku mieszkańców jednak często nadal stosuje się termin „dzielnica Wschód”. Warto również zauważyć, że zarówno Wschód Przemysłowy, jak i Rybnica są niejednokrotnie nazywane wspólnie jako „Osiedle Wschód”, co podkreśla ich bliskie powiązania i wspólną historię.

Przypisy

  1. projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2008–2015 z grudnia 2008 r.
  2. załącznik „Jednostki strukturalne – rys. 8” projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2007 r.
  3. Stanisław Leszek Bagdziński, Rozwój przemysłu we Włocławku w latach 1945–1972, [w:] „Ziemia Kujawska”, t. IV, Warszawa 1974.
  4. Główny Geodeta Kraju, Mapa topograficzna Polski – Włocławek – Os. Wschód – N-34-123-A-b-1 – 1:10000, Warszawa 1994.

Oceń: Wschód Przemysłowy

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:12