Budynek dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku


Budynek dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku to zabytkowa kamienica, która stanowi istotny element architektoniczny tego miasta. Znajduje się on w wyjątkowej lokalizacji, u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej, w malowniczej dzielnicy Śródmieście.

Ta kamienica łączy w sobie bogatą historię oraz wartości artystyczne, co czyni ją interesującym punktem na mapie Włocławka. Jej architektura i detale budowlane przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy odwiedzają to miejsce.

Historia

W 1911 roku wzniesiono kamienicę, która była dziełem inżyniera architekta Stanisława Paszkiewicza z Warszawy. Budynek ten zaprojektowano jako siedzibę Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, którego przewodniczącym był Ludwik Bauer. Realizacja tego projektu odbywała się pod kierunkiem włocławskiej firmy budowlanej Leona Bojańczyka, przy jednoczesnym nadzorze architekta Antoniego Olszakowskiego.

Po zakończeniu pierwszej fazy budowy, od 1920 roku budynek stał się siedzibą Banku Kujawskiego SA we Włocławku. Historia tego miejsca nabrała nowego wymiaru w lutym 1928 roku, kiedy to rozpoczęło działalność Bank Gospodarstwa Krajowego, a później również Bank Gdański, który zajmował kamienicę przez wiele lat.

Na koniec listopada 2019 roku, kamienica przeszła w ręce samorządu Włocławka. W nadchodzących latach planowane jest zrealizowanie tam jednego z projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018–2028. Jest to szansa na stworzenie nowoczesnej, interaktywnej placówki, która będzie koncentrować się na promocji lokalnych tradycji, historii oraz sztuki.

Architektura

Obiekt, o którym mowa, to renesansowa kamieniczka, wyróżniająca się bogato zdobioną elewacją frontową, wykonana z dwóch kolorów cegły klinkierowej oraz tynkowym wystrojem architektonicznym. To połączenie materiałów sprawia, że budynek przyciąga wzrok swoją unikalnością i estetyką.

W szczególności, w części zabytkowej, kolista sala sprzedaży robi ogromne wrażenie dzięki swojemu bogatemu wystrojowi sztukatorskiemu. Co więcej, zachwycają ją również kolorowe witraże, które ozdabiają świetlik dachowy, wnosząc tym samym do wnętrza sztukę świetlną i kolorystyczną.

Natomiast w bardziej nowoczesnej części obiektu, znajdują się duże drzwi skarbca, które ukryte są w podziemiach. To dodatkowy element, który podkreśla historyczny charakter budynku, a zarazem wzbudza ciekawość zwiedzających.

Przypisy

  1. Urząd MiastaU.M. Włocławek, Wykonanie inwentaryzacji budowlanej i szczegółów architektonicznych oraz oceny stanu technicznego budynku po dawnym Banku Gdańskim we Włocławku [online], Dokumentacja techniczna., umwloclawek.logintrade.net [dostęp 26.01.2020 r.]
  2. Samorząd Włocławka nabył dawną siedzibę Banku Gdańskiego - Aktualności - Urząd Miasta Włocławek [online], www.wloclawek.pl [dostęp 17.01.2020 r.]
  3. MarianM. Cieślak, TomaszT. Wąsik, Oblicze miasta Włocławka w kartografii i ikonografii na przestrzeni XIX i XX wieku, 2007 r., s. 7.

Oceń: Budynek dawnego Banku Gdańskiego we Włocławku

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:19