Ludwik Bauer


Ludwik Teodor Bauer to postać o niezwykle bogatym dorobku, która odegrała istotną rolę w historii Włocławka. Urodził się 20 września 1851 roku we Włocławku, gdzie spędził znaczną część swojego życia.

W czasie swojej kariery Bauer zyskał reputację jako ważny działacz gospodarczy i społeczny. Jego wpływy w lokalnej społeczności można zauważyć szczególnie w latach 1914–1915 oraz w 1918 roku, kiedy to pełnił funkcję burmistrza (nadburmistrza) Włocławka.

Przez lata jego działalność przyczyniła się do rozwoju zarówno miasta, jak i jego społeczności. Jako osoba zaangażowana w sprawy lokalne, Bauer miał znaczący wpływ na kształtowanie polityki społecznej i gospodarczej regionu.

Życiorys

Bauer urodził się w rodzinie kupca zbożowego, Karola Teodora Bauera. Po ukończeniu Włocławskiej Szkoły Realnej w 1878 roku, zainicjował działalność gospodarczą, uruchamiając we Włocławku fabrykę wódek, która od 1893 roku funkcjonowała pod nazwą „Fabryka Wód, Wódek i Rektyfikacja Spirytusu L. Bauer” w lokalu przy ul. Brzeskiej 1. Oprócz produkcji wódek, prowadził również sklep z koniakami oraz hutę szkła „Helena”, zlokalizowaną na Zazamczu.

W trakcie swojej kariery, Bauer był odpowiedzialny za szereg inicjatyw, które znacząco wpłynęły na rozwój kulturalny i ekonomiczny Włocławka. W 1897 roku zainicjował powstanie Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, a do 1921 roku pełnił funkcję prezesa tego towarzystwa. W okresie I wojny światowej, podczas niemieckiej okupacji, wykorzystywał swoje wpływy do udzielania miastu znaczących pożyczek. Został także prezesem Rady Banku Kujawskiego S.A. w latach 1921–1925, po przekształceniu Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu.

W 1900 roku Bauer przyczynił się do utworzenia Włocławskiej Szkoły Handlowej, która później przekształciła się w I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Działał na rzecz zgromadzenia funduszy na budowę szkolnego gmachu, a także częściowo ufundował bursę szkolną przy ul. Botanicznej. Po tych wydarzeniach, objął przewodnictwo w Radzie Opiekuńczej tej szkoły.

Bauer angażował się także w działalność charytatywną. Był jednym z inicjatorów oraz honorowym członkiem Włocławskiego Towarzystwa Wspomagania Biednych, a w 1905 roku powołał do życia Ewangelicki Dom Miłosierdzia, który zlokalizowany był przy Kościele ewangelicko-augsburskim.

Od sierpnia 1914 roku, uczestniczył w pracach Komitetu Obywatelskiego we Włocławku. Następnie, od listopada tegoż roku do lipca 1915 roku, pełnił zaszczytną funkcję nadburmistrza miasta. Rok później objął rolę przewodniczącego rady miasta, którą sprawował do 1917 roku. Po jego odejściu z Rady, zyskał tytuł honorowego obywatela miasta, nadany przez nowy skład 26 marca 1917 roku. Od lutego do listopada 1918 roku ponownie pełnił funkcję burmistrza.

Bauer był mężem Adeli Werner, która zmarła w 1929 roku. Zmarł 7 września 1927 roku, a na jego pogrzebie obecne były rzesze mieszkańców Włocławka. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w sektorze 1-1-4.

Upamiętnienie

Ludwik Bauer jest obecnie patronem jednej z ulic we Włocławku. W mieście można również znaleźć dwie tablice pamiątkowe, które upamiętniają jego postać. Jedna z nich znajduje się w budynku Liceum Ziemi Kujawskiej, natomiast druga znajduje się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

Przypisy

  1. Cmentarze Komunalne [online], wloclawek.grobonet.com [dostęp 11.04.2023 r.]
  2. Ludwik Bauer (1851-1927), wybitny włocławianin i pierwszy Honorowy Obywatel naszego miasta - Radio eMKa [online], radioemka.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  3. Marianna Gruszczyńska, Organizacja władz miejskich Włocławka w latach 1914–1939, [w:] Włocławek. Dzieje miasta, pod red. Jacka Staszewskiego, t. II, Włocławek 2001, s. 95–106; Robert Górski, Włocławek i okolice na progu niepodległości 1918–1919, Archiwum Państwowe w Toruniu – Oddział we Włocławku, [katalog wystawy]
  4. M.P. z 1925 r. nr 262, poz. 1084 „za długoletnią i owocną pracę społeczną”.

Oceń: Ludwik Bauer

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8