Kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku


Kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku, to interesujący przykład architektury późnogotyckiej, który został wzniesiony w 1538 roku. Ta historyczna budowla powstała w miejscu wcześniejszej świątyni, która została opisana już w 1065 roku. Wzniesiony nad brzegiem Wisły, kościół znajduje się nieopodal Starego Rynku, co czyni go ważnym punktem architektonicznym w regionie.

Świątynia charakteryzuje się jednonawową konstrukcją oraz dwuprzęsłowym prezbiterium, które pierwotnie zamykane było prostą ścianą. Obecnie, zakończenie prezbiterium jest węższe i niższe, a jego forma przypomina półkolistą apsydę. Nawa główna jest również dwuprzęsłowa, z taką samą szerokością i wysokością jak prezbiterium, a oddzielona jest od niego ozdobnym, ostrołukowym łukiem tęczowym.

Od strony zachodniej do nawy przylega wysoka, trzykondygnacyjna wieża, która zwieńczona jest barokowym hełmem o baniastym kształcie, z efektowną latarnią na szczycie. Wnętrze kościoła, nawiązujące do stylów późnobarokowego i rokokowego, jest bogato zdobione. Znajdują się tam cenne elementy wyposażenia, w tym:

  • ołtarz główny z 1 połowy XVIII wieku,
  • dwa ołtarze boczne z 3 ćwierci XVIII wieku,
  • obraz Anioła Stróża z 1635 roku,
  • barokowa chrzcielnica z XVII wieku,
  • rokokowa ambona z XVII wieku.

Kościół św. Jana Chrzciciela stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Włocławka, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną poznać jego bogatą historię.

Historia

Budowa kościoła rozpoczęła się na przełomie XIV i XV wieku, w miejscu wcześniejszej struktury, usytuowanej na wzgórzu nad Wisłą. W 1538 roku nowa świątynia została konsekrowana i oddana do użytku publicznego. Z biegiem lat, jego bryła architektoniczna była stopniowo wzbogacana poprzez różnorodne rozbudowy: w 1565 roku od strony północnej dobudowana została kaplica poświęcona Jedenastu Tysiącom Dziewic, obecnie znana jako kaplica Pięciu Ran Chrystusa i św. Zyty. Następnie, w 1580 roku do zachodniej części kościoła dodano wieżę, w 1622 roku powiększono prezbiterium poprzez dodanie półkolistej apsydy, natomiast w 1635 roku do południowej części dobudowano kaplicę Aniołów Stróżów, zwaną obecnie kaplicą Matki Boskiej Szkaplerznej.

W 1780 roku na dachu kościoła umieszczono niewielką wieżyczkę, co stanowiło kolejny element jego charakteryzującej bryły. Historia kościoła jest również naznaczona licznymi powodziami, które wielokrotnie zalewały farę. Dwie z takich katastrof zostały upamiętnione na cegłach ścian, na których wyryto daty ich wystąpienia. Dopiero w XIX wieku, wraz z budową Bulwarów, udało się skutecznie zapobiec dalszym zalewaniom kościoła.

W 1650 roku w kościele erygowano bractwo Aniołów Stróżów, które miało na celu opiekę nad kaplicą południową. Przedtem odpowiedzialność tę pełnił cech krawiecki, który umieścił w kaplicy ołtarz Św. Barbary i Klemensa, a pieczę nad nim sprawował cech rybacki. W 1741 roku papież Benedykt XIV erygował bractwo filadelficzne, które miało swoją siedzibę w kaplicy poświęconej Jedenastu Tysiącom Dziewic.

W 1921 roku mieszkańcy Włocławka ufundowali votum w postaci obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w srebrnej sukni, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność za ocalenie kraju przed bolszewikami.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.05.2010 r.]
  2. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 21.04.2014 r.]

Oceń: Kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:11