Kościół św. Stanisława we Włocławku


Kościół św. Stanisława we Włocławku to rzeczywiście niezwykła świątynia, która stanowi ważny element krajobrazu architektonicznego tego miasta.

Jest to kościół rzymskokatolicki, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów swoją historią oraz pięknem.

Historia

Na początku dwudziestego wieku, na przedmieściu Włocławka zwanym Bularką, zapadła decyzja dotycząca utworzenia nowej parafii. Przemysłowiec Leon Bojańczyk w wyjątkowy sposób wsparł ten projekt, przekazując zarówno plac budowy, jak i znaczne fundusze, a także pół miliona cegieł. Niestety, ambitne plany budowy świątyni zostały brutalnie przerwane przez I wojnę światową, która przyniosła ze sobą wiele przeszkód, w tym grabież cegieł przez niemieckich żołnierzy.

Wydarzenia nabrały nowego biegu dopiero we wrześniu 1926 roku, kiedy sufragan biskup Wojciech Owczarek poświęcił fundamenty oraz wmurował akt erekcyjny pod budowę kościoła. W 1927 roku projekt budynku został przygotowany przez Adolfa Buraczewskiego, przy czym nawiązywał on do eleganckiego stylu neobarokowego. Kolejna wojna jednak znów pokrzyżowała plany budowy. Do 1939 roku zdołano ukończyć korpus świątyni oraz oddać do użytku nawę główną, nawy boczne i dwie zakrystie; w czasie wojny budowla była wykorzystywana jako magazyn cykorii.

W latach pięćdziesiątych XX wieku nastąpiło wreszcie poświęcenie kościoła. Ceremonia ta miała miejsce 26 października 1958 roku, a konsekracji dokonał biskup ordynariusz Antoni Pawłowski. Dziś kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika znajduje się u zbiegu ulic Żeromskiego i Wiejskiej, w dzielnicy Południe. W jego wnętrzu znajdują się m.in. piękne nastawy stiukowe głównego ołtarza, które zostały zaprojektowane i wykonane przez artystę plastykę Antoniego Bisagę.

Oprócz tego, w kościele można podziwiać witraż, zaprojektowany oraz wykonany przez Elżbietę i Andrzeja Bednarskich z Rypina. Dzwonnica świątyni również ma swoją historię – została zaprojektowana przez włocławianina Wojciecha Bromirskiego, a kolorystykę wnętrza opracował uznawany artysta plastyk Włodzimierz Kaniewski.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.05.2010 r.]
  2. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. XI: Dawne województwo bydgoskie, pod red. T. Chrzanowskiego i M. Korneckiego, z. 18: Włocławek i okolice, oprac. W. Puget i in., Warszawa, 1988.

Oceń: Kościół św. Stanisława we Włocławku

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:19