Wacław Konopka


Wacław Michał Konopka, urodzony 5 maja 1881 roku we Włocławku, był wybitnym polskim rzeźbiarzem, którego twórczość miała znaczący wpływ na rozwój sztuki rzeźbiarskiej w Polsce. Zmarł 25 grudnia 1938 roku, jednak jego dziedzictwo artystyczne wciąż jest pamiętane i doceniane.

W jego rodzinie, członkowie biorący udział w powstaniu styczniowym wpływali na jego patriotyczne wartości. Po pewnym czasie Wacław Konopka osiedlił się w Łodzi. Tam, w wieku zaledwie 16 lat, rozpoczął naukę rzeźbiarstwa w pracowni Ludomira Wąsowskiego, co stało się początkiem jego kariery artystycznej.

W latach 1905–1909, krótko po ukończeniu nauki, Konopka kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pod okiem profesora Konstantego Laszczki rozwijał swoje umiejętności i sztukę. Po zakończeniu studiów, wrócił do Łodzi, gdzie osiedlił się na stałe i związał z miastem na resztę swojego życia.

Współpracował z firmą kamieniarską Antoniego Urbanowskiego, co pozwoliło mu na zdobycie cennego doświadczenia w rzeźbieniu i obróbce kamienia, na czym później bazował w swojej twórczości. Jego prace znane były ze swojej finezji oraz głębokiego zrozumienia formy.

Dorobek artystyczny

Wacław Konopka to artysta, którego dorobek artystyczny jest znaczący oraz różnorodny. W jego twórczości znajduje się wiele ważnych dzieł, które wzbogacają polski krajobraz kulturowy.

Wśród głównych osiągnięć artysty należy wymienić:

  • popiersie Tadeusza Kościuszki w łódzkiej katedrze,
  • popiersie Tadeusza Kościuszki przed kościołem w Konstantynowie Łódzkim,
  • tablica pamiątkowa poświęcona Janowi Kilińskiemu w łódzkiej katedrze,
  • rzeźba Najświętszej Maryi Panny w parafii w Kazimierzu k. Łodzi,
  • pomnik na grobie Stefana Pogonowskiego z sylwetką rycerza w zbroi husarskiej,
  • ponad 80 nagrobków (lub ich elementów) na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Każde z tych dzieł odzwierciedla talent oraz zaangażowanie Konopki w tworzenie sztuki, która łączy historię z duchowością.

Przypisy

  1. Wacław Konopka [online], Panteon Wielkich Łodzian 2.0, 22.11.2016 r. [dostęp 14.09.2022 r.]
  2. Wacław Michał Konopka [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 14.09.2022 r.]
  3. Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska: Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej. Gazeta.pl, 27.10.2007 r., s. 6, seria: Spacerownik. [dostęp 04.03.2015 r.]
  4. Jan Dominikowski: Nekropolia Łodzi wielkoprzemysłowej – Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej. Dzieje i sztuka 1854–1945. Wydawnictwo Konserwatorów Dzieł Sztuki.

Oceń: Wacław Konopka

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:17