Kazimierz Łukaszewicz


Kazimierz Łukaszewicz, który zmarł po roku 1794, jest uznawany za znaczącą postać w polskiej sztuce jako malarz okresu późnego rokoka. Urodził się we Włocławku jako syn Macieja oraz Honoraty z d. Sikorskiej, co świadczy o jego miejskim pochodzeniu. Już w 1768 roku podjął naukę pod okiem malarza cechowego Jana Jerzego Petriego w Toruniu, jednakże jego edukacja nie została zakończona, prawdopodobnie z powodu przedwczesnej śmierci mentora, z którą związana była umowa zawarta 16 stycznia 1769 roku.

W 1788 roku Łukaszewicz miał okazję wykonać dzieło przedstawiające błogosławionego Pacyfika, umiejscowione w kościele reformatów w Pułtusku. W latach 1788-1791 jego talent artystyczny objawił się podczas pracy w klasztorze reformatów w Podgórzu (obecnie jedna z dzielnic Torunia) gdzie stworzył stacje Drogi Krzyżowej oraz inne obrazy, w tym ołtarzowe Niepokalane Poczęcie, inspirowane wzorami Carlo Maratty. Dodatkowo zajmował się restauracją dzieł sztuki.

W 1791 roku w rodzinnym Włocławku stworzył portret młodego mężczyzny z rodziny Wodzickich w stroju pazia, niestety to dzieło zaginęło. Następnie w 1794 roku, w Podgórzu, namalował obraz Madonny z Dzieciątkiem, który przed II wojną światową znajdował się w prywatnych zbiorach w Poznaniu.

Więcej informacji o jego późniejszych losach nie jest znanych. W twórczości Kazimierza Łukaszewicza wyraźnie widać wpływy późnego rokoka, a jego prace często opierają się na zastosowaniu graficznych wzorów.


Oceń: Kazimierz Łukaszewicz

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:18