Bronisław Dominik Kolbe to postać niezwykle ważna w historii inżynierii górniczej w Polsce. Urodził się 14 lipca 1876 roku we Włocławku, a swoje życie zakończył tragicznie 18 lutego 1941 roku w Krakowie.
Jako inżynier górniczy, Kolbe zdobył znaczące doświadczenie oraz uznanie w swoim zawodzie, co zaowocowało jego awansowaniem na stanowisku radcy Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach w 1937 roku. Jego działalność w tej instytucji miała kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu w regionie.
Życiorys
Bronisław Kolbe urodził się jako syn Henryka oraz Bronisławy Gabrieli z Kwiatkowskich. W swoją edukację rozpoczął w gimnazjum w Kaliszu, a po tym czasie przez dwa lata studiował chemię w Karlsruhe. W roku 1899 podjął studia z zakresu górnictwa w Karlsruhe, które zakończył w 1903 roku. Jego kariera zawodowa zaczęła się w 1904, kiedy to został głównym inżynierem kopalni „Jerzy” w Niwce, niedaleko Sosnowca. Później, od 1907 do 1911, pracował w KWK „Maria” (Grodziec I), a następnie objął stanowisko naczelnego inżyniera, a później dyrektora ds. technicznych w kopalni „Grodziec”. W latach 1919-1920 wziął na siebie obowiązki w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, gdzie działał w departamencie górnictwa.
Po tej pracy przez dwa lata zajmował się górnictwem węgla brunatnego, pełniąc obowiązki w Kopalniach Węgla Brunatnego w Sierakowie do 1922 roku. W tym samym roku został dyrektorem Kopalni Węgla Kamiennego „Jerzy”, która obecnie jest nieczynna, znajdującej się w Dąbrówce Małej. Od 1929 roku zarządzał zakładami wydobywczo-przetwórczymi należącymi do rodu Hohenlohe, w tym m.in. nieistniejącą hutą cynku i ołowiu w Wełnowcu.
Po wybuchu II wojny światowej, Bronisław Kolbe osiedlił się w Krakowie. Odnotowując jego życie osobiste, należy wspomnieć, że jego przyrodnią, starszą siostrą była Maria Filomena z Kolbów Szczotkowska, matka Zygmunta Szczotkowskiego (1877-1943), również inżyniera górniczego, który przez wiele lat kierował Kopalnią „Janina” w Libiążu. Warto również zwrócić uwagę, że Bronisław Kolbe był ojcem Jerzego Kolbe, profesora AGH.
Przypisy
- W Polskim Słowniku Biograficznym podano imię ojca – Dominik, natomiast w Archiwum Państwowym w Toruniu, oddział we Włocławku, zachował się odpis aktu chrztu Bronisława Dominika Kolbe, syna Henryka Kolbe i Bronisławy z Kwiatkowskich. W tym samym archiwum zachowane są dokumenty związane z Dominikiem Kwiatkowskim (ur. ok. 1787), dziadkiem Bronisława Kolbe.
- Kopalnie te zalane zostały w roku 1924.
- Sprawozdanie Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach za rok 1937, s. 105.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zygmunt Konarzewski (architekt) | Józef Kochanowicz | Jan Fijałkowski | Aleksander Białecki | Eugeniusz Raabe | Józef Vogtman | Cyprian Brudkowski | Stefan Koźmiński | Bartosz Czarnecki | Andrzej Gołoński | Jan Nagórski | Kazimierz SzpotańskiOceń: Bronisław Kolbe