Cyprian Brudkowski, urodzony 25 sierpnia 1925 roku we Włocławku, to postać, która pozostawiła trwały ślad w dziedzinie inżynierii elektrycznej.
Wielokrotnie uznawany za eksperta, był specjalistą w zakresie napędu elektrycznego oraz energoelektroniki.
Niestety, zmarł 7 lutego 2004 roku, jednak jego wkład w rozwój technologii elektrycznej pozostaje w pamięci wielu.
Życiorys
Cyprian Brudkowski był synem Mieczysława oraz Łucji z Jaworskich. Jego edukacja w gimnazjum została nagle przerwana wskutek wybuchu II wojny światowej. W obliczu tych dramatycznych wydarzeń, we wrześniu 1939 roku, wraz z rodziną przebył do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Sowietów, podjął naukę w Gimnazjum im. Sienkiewicza we Lwowie. W marcu 1940 roku został deportowany do Maryjskiej ASRR, gdzie został zmuszony do pracy pod nadzorem NKWD przy karczowaniu lasów. Z uwagi na zły stan zdrowia, nie mógł dołączyć do jednostek formowanych przez generała Władysława Andersa.
Dopiero w maju 1943 roku zaciągnął się do polskiego wojska w Sielcach nad Oką. Po ukończeniu Centralnej Szkoły Podchorążych Wojska Polskiego w Riazaniu, został mianowany na stopień podporucznika, a następnie objął dowództwo plutonu i później kompanii w macierzystej szkole. Po przeniesieniu szkoły do Krakowa, w czerwcu 1946 roku na własną prośbę zdecydował się opuścić wojsko i powrócić do przerwanej nauki w gimnazjum w Częstochowie, gdzie w 1948 roku zdał maturę.
Cyprian Brudkowski ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po zakończeniu studiów, rozpoczął pracę w Katedrze Elektrotechniki Ogólnej na Wydziale Górniczym tej uczelni, a następnie w Biurze Projektów Górniczych w Gliwicach. Był uznawanym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), pełniąc przez wiele lat rolę prezesa oddziału w Gliwicach w latach 1972-1987, a także prezesa SEP w latach 1994-1998.
Za swoją działalność w stowarzyszeniu, otrzymał tytuł członka honorowego SEP. Cyprian był także autorem 24 patentów dotyczących napędu elektrycznego maszyn oraz ponad 20 publikacji, które ukazały się w czasopismach technicznych i na konferencjach naukowo-technicznych.
Ordery i odznaczenia
Cyprian Brudkowski to postać, która została uhonorowana licznymi odznaczeniami oraz medalami za swoje zasługi i wkład w rozwój kraju.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, 1987,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 1979,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1972,
- Złoty Krzyż Zasługi, 1965,
- Srebrny Krzyż Zasługi, 1945,
- Medal „Za udział w walkach o Berlin”,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej,
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa”,
- Złota Odznaka „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”,
- Złota Odznaka Honorowa SEP,
- Srebrna Odznaka Honorowa SEP,
- Srebrna Odznaka Honorowa NOT,
- Złota Odznaka Honorowa NOT,
- Nagroda Państwowa I stopnia, 1980,
- wpis do Honorowej Księgi „Zasłużonych dla Górnictwa i Energetyki”, 1987.
Te wyróżnienia są dowodem na jego znaczący wkład w różne dziedziny, w tym górnictwo i energetykę.
Przypisy
- a b c Leksykon prezesów stulecia SEP - Tydzień w SEP nr 203 [online], sep.com.pl [dostęp 11.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Stefan Koźmiński | Bartosz Czarnecki | Andrzej Gołoński | Kazimierz Szpotański | Jan Nagórski | Bronisław Kolbe | Zygmunt Konarzewski (architekt) | Józef Kochanowicz | Jan Fijałkowski | Aleksander Białecki | Józef Vogtman | Eugeniusz RaabeOceń: Cyprian Brudkowski