Feliks Wrobel


Feliks Wrobel, urodzony 15 maja 1894 roku we Włocławku, zasłynął jako wybitny kompozytor, teolog oraz pedagog. Jego życie i działalność artystyczna trwały aż do 15 kwietnia 1954 roku, kiedy to zmarł w Krakowie.

Wrobel był postacią, która połączyła w sobie pasję do muzyki oraz głęboką refleksję teologiczną, co miało znaczący wpływ na jego twórczość oraz kształcenie następnych pokoleń artystów.

Życiorys

Feliks Wrobel był utalentowanym muzykiem, który swoje wykształcenie zdobywał w Warszawskim Konserwatorium. Uczył się tam kompozycji pod okiem Romana Statkowskiego, dyrygentury u Grzegorza Fitelberga oraz teorii muzyki u Piotra Rytla.

Po ukończeniu studiów, rozpoczął karierę pedagogiczną, prowadząc zajęcia w konserwatorium w Łodzi. Od roku 1945 kontynuował swoją działalność na Wydziale Muzycznym PWSM w Krakowie, gdzie kształcił przyszłe pokolenia muzyków.

W swoim dorobku artystycznym był redaktorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie, co znacząco wpłynęło na rozwój kultury muzycznej w regionie. Jego najbardziej rozpoznawalnym utworem są „Korowody wiejskie II”, które zyskały szerokie uznanie. Wśród jego innych kompozycji znajdują się takie dzieła jak: „Oberek”, „Ujsołami szli górale” oraz „Scherzo z Symfonii góralskiej”.

Feliks Wrobel jest również autorem książki „Partytura na tle współczesnej techniki orkiestracyjnej”, opublikowanej w 1954 roku, która stanowi ważny wkład w literaturę muzykologiczną.

Po śmierci spoczął na Cmentarzu Salwatorskim (sektor SC10-14-31), gdzie pamięć o jego dokonaniach nadal jest żywa wśród miłośników muzyki.

Przypisy

  1. Feliks Wrobel 1894-1954. pwm.com.pl. [dostęp 29.09.2023 r.]
  2. Cmentarz parafialny Kraków Salwator - wyszukiwarka osób pochowanych [online], krakowsalwator.artlookgallery.com [dostęp 17.08.2021 r.]
  3. Józef M. Chomiński: Słownik muzyków polskich Tom 2. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1967 r., s. 295.

Oceń: Feliks Wrobel

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:23