Teodor Buchholz


Teodor Buchholz, znany również jako Федор Федорович Бухгольц, to wybitna postać w świecie sztuki, która urodziła się 9 czerwca 1857 roku we Włocławku i zmarła 7 maja 1942 roku w Leningradzie. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich i rosyjskich malarzy związanych z Petersburgiem.

Wychowany w rodzinie artystycznej, był synem Teodora Gustawa Buchholza, właściciela drukarni, oraz Eleonory z rodu Fothke. Po ukończeniu studiów w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie kształcił się pod okiem P. Czistiakowa i W. Jacobiego w latach 1878–1886, rozpoczął pracę jako wykładowca w Szkoły Sztuk Pięknych w Petersburgu, na której uczył przez wiele lat.

Buchholz w swojej twórczości koncentrował się głównie na scenach historycznych, pejzażach oraz obrazach rodzajowych. W późniejszym okresie swojego życia przyjął wpływy secesyjne, które charakterystycznie odzwierciedlały się w jego pracach. Jego oeuvre zaznacza się bogatym wachlarzem tematów oraz stylistyk, które były prezentowane w licznych wystawach, przede wszystkim w Petersburgu, jednakże miał również okazję zaprezentować swoje dzieła w Zachęcie.

Do jego najbardziej znanych obrazów należy zaliczyć:

  • Bojar Morozow odkrywa miłość swej żony do księcia Srebrnego,
  • Pocałunek,
  • Gra w szachy,
  • Riepin przy pracy (Государственный Русский музей), 1900,
  • Iwan III rozdziera list od chana (Иван III разрывает ханскую грамоту (Свержение ига ханского в 1480 г.)) 1880.

Przypisy

  1. bg-gallery.ru [online], bg-gallery.ru [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Вероника Траяновна Богдан, 2008: Научно-исследовательский музей Российской Академии художеств, Санкт-Петербург. ISBN – 9785-7793-1535-7

Oceń: Teodor Buchholz

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:19