Walery Brochocki


Walery Brochocki to niezwykle ważna postać w polskiej sztuce, znany zwłaszcza jako malarz pejzażysta. Urodził się 15 grudnia 1847 roku we Włocławku, a swoje życie zakończył 13 października 1923 roku w Warszawie.

Jego prace są charakterystyczne dla stylu pejzażowego, który zyskał popularność w Polsce, a Brochocki przyczynił się do jego rozwoju swoją unikalną wizją i techniką malarską.

Życiorys

W wieku dziesięciu lat, po tragicznym wydarzeniu, jakim była śmierć ojca, młody Walery Brochocki rozpoczął swoją edukację w moskiewskiej Szkole Kadetów. Mimo wojskowej ścieżki kariery, podjął decyzję o rezygnacji z dalszej służby w carskim wojsku. W 1866 roku zdecydował się na naukę w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod okiem Chrystiana Breslauera.

Już w 1869 roku wkroczył w świat profesjonalnego malarstwa, zapisując się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie kształcił się pod kierunkiem takich mistrzów jak Adolf Heinrich Lier oraz Hermann Anschütz. W październiku tego samego roku uzyskał immatrykulację, co otworzyło przed nim nowe możliwości artystyczne. Jego aktywność na salonach malarskich w Monachium szybko przyniosła owoce. Wiedeńska Wystawa Światowa w 1873 roku zaowocowała srebrnym medalem za obraz zatytułowany „Obóz Cygański”.

W 1877 roku przeniósł się do Paryża, gdzie oddał się pasji malowania okolicznych krajobrazów. W tym czasie można było dostrzec wpływy znakomitego malarza Charles-François Daubigny. Rok później, na zlecenie francuskiego Towarzystwa Kolonialnego, Walery udał się do Algieru, aby stworzyć panoramę tego miasta.

W 1888 roku osiedlił się na stałe w Warszawie, jednak jego artystyczna wrażliwość prowadziła go w poszukiwaniu inspiracji na Podole, w Besarabii oraz na Litwie. Jego prace były regularnie wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Reprodukcje jego obrazów miały okazję ukazywać się w warszawskich tygodnikach, takich jak „Kłosy” i „Wędrowiec”. W „Kłosach” zamieścił również artykuł poświęcony Puszczy Białowieskiej, dzieląc się swoją pasją do natury.

Na zakończenie swojej kariery artystycznej Walery Brochocki stał się członkiem grupy Pro Arte, co jeszcze bardziej świadczy o jego znaczącej roli w polskim malarstwie. Ostatecznie spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 90 rząd 1 grób 17.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WALERJAN BROCHOCKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 31.10.2019 r.]
  2. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H.H. Stępień H.H., M.M. Liczbińska M.M., Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 9, ISBN 83-903086-1-4.
  3. Genealogia
  4. Altius
  5. Puszcza Białowieska

Oceń: Walery Brochocki

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:20