Paweł Kuczyński, urodzony 21 czerwca 1951 roku we Włocławku, to znacząca postać w polskiej muzyce, znany jako były basista i jeden z głównych twórców zespołu Republika.
Na początku swojej kariery artystycznej współpracował z Janem Castorem, co otworzyło przed nim wiele drzwi w świecie muzycznym. Z czasem jego artystyczna droga zaprowadziła go do współpracy z innymi znakomitymi muzykami, takimi jak Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski oraz Robert Gawliński.
Paweł Kuczyński nie ograniczał się jedynie do życia muzycznego, pełnił również ważne funkcje społeczne, m.in. był prezesem Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. Dodatkowo, czynnie uczestniczył w działalności Akademii Fonograficznej, będąc członkiem ZPAV, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiej muzyki i kultury.
Życiorys
Paweł Robert Kuczyński przyszedł na świat 21 czerwca 1951 roku w Włocławku. W swoich młodzieńczych latach mieszkał w Dobrej, małej miejscowości na Kujawach. Jego pasja do muzyki rozkwitła w czasach szkolnych, kiedy to podczas nauki w liceum w Ciechocinku rozpoczął występy w zespołach bitowych, postrzegając to jako formę rozrywki. W 1969 roku jego rodzina przeprowadziła się do Torunia, co znacząco wpłynęło na jego życie artystyczne.
Już wkrótce po przybyciu do nowego miejsca, Paweł nawiązał współpracę z grupą teatralną „Panoptykon”, w której komponował i opracowywał muzykę do spektakli. Równocześnie intensywnie angażował się w działalność muzyczną, współpracując z różnorodnymi artystami ze świata muzyki studenckiej. Jego prawdziwą pasją stał się jednak rock. Razem z Wieśkiem Rucińskim (Janem Castorem) realizował w studiu radiowym własne nagrania.
W 1974 roku Paweł zawarł związek małżeński z Alicją, a rok później przyszedł na świat ich pierwszy syn, Tymoteusz. W tym czasie zrodził się zespół Res Publica, w skład którego wchodzili: Paweł (gitara basowa), Wiesiek (gitara i wokal), Zbyszek Ruciński (gitara solowa) oraz Mirek Szczęsny (perkusja). Po pewnym czasie Mirek został zastąpiony przez Sławka Ciesielskiego, a do zespołu dołączył flecista Grzegorz Ciechowski. Res Publica działała aktywnie do 1979 roku, po czym nastał czas na nowe wyzwania.
W miarę jak Jan Castor emigrował do Australii, Paweł, Sławek i Grzegorz, wspierani przez Zbyszka Krzywańskiego, powołali do życia nową grupę – Republikę, która po raz pierwszy zaprezentowała się publiczności 25 kwietnia 1981 roku. Styl muzyczny zespołu nie był wówczas jeszcze wypracowany, co skutkowało intensywną pracą w sali prób, mieszczącej się w toruńskim Dworze Artusa. Do 1986 roku, kiedy rozpadł się pierwszy skład zespołu, Paweł uczestniczył w nagraniach czterech singli oraz dwóch albumów długogrających. Wziął także udział w festiwalach, takich jak Roskilde 84 oraz Ruis Rock Festival w Turku, a także w spektaklu baletowym „Republika – Rzecz Publiczna” w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Niestety, zespół Republika nie zdołał wydać przygotowanego materiału, gdyż po wejściu do studia nagraniowego doszło do jego rozpadu. Paweł, Sławek i Zbyszek szybko odnaleźli nowe muzyczne drogi, tworząc grupę Opera, do której dołączyli Robert Gawliński oraz Jacek Rodziewicz. Niestety, zespół nie zdobył szerokiej popularności, a ich album nagrany w 1988 roku ukazał się dopiero w 1993.
W tym czasie Paweł postanowił przekazać swojego ukochanego białego basowego, synowi, a sam zajął się projektowaniem mebli oraz nagraniami dla lokalnych rozgłośni radiowych. Występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1990 roku oraz koncerty w polonijnych klubach w Chicago i Nowym Jorku były dla niego tylko okazjonalną aktywnością, gdyż styl życia muzyka rockowego, związanego z ciągłym podróżowaniem, przestał go pociągać. W 1990 roku na świat przyszła jego córka Marta.
W latach późniejszych nową pasją Pawła stała się wspinaczka. Wstąpił do Toruńskiego Klubu Wysokogórskiego, gdzie bardzo szybko objął funkcję prezesa. Poza tym, wciąż z zapałem słucha dobrej muzyki, a od czasu do czasu, na przykład z okazji Dnia Białej Flagi, zdarza mu się występować z dawnymi przebojami Republiki. Obecnie prowadzi małą firmę działającą w branży wysokościowej, a od kilku lat z pasją zajmuje się również piwowarstwem. Warto zauważyć, że 4 czerwca 2009 roku odbył się koncert z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów, w którym wzięła udział Republika, grając w niepełnym składzie.
Dyskografia
Republika
W dorobku zespołu Republika, który zyskał popularność w latach 80-tych, znajduje się wiele interesujących albumów. Oto niektóre z nich:
- „82-85”,
- „Nowe sytuacje”,
- „1984”,
- „Nieustanne tango”.
Opera
Ważnym etapem w karierze artysty jest również jego działalność w ramach projektu Opera, który zaowocował wydaniem:
- „1987–1988”.
Przypisy
- Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 03.10.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mirosława Nyckowska | Antoni Ostrouch | Jerzy Stępkowski | Walery Brochocki | Jan Rudnicki (aktor) | Chana Kowalska | Bogdan Pawłowski (kompozytor) | Marcel Reich-Ranicki | Jan Kochanowicz | Zdzisław Mrożewski | Andrzej Nejman | Marian Kustra | Antonina Klońska-Sauer | Mariusz Ziółkowski (muzyk) | Leon Płoszay | Teodor Buchholz | Aron Lejeles | Ronnie Ferrari | Paweł Wendorff | Zofia Matuszczyk-CygańskaOceń: Paweł Kuczyński