Henryk Malinowski (komunista)


Henryk Malinowski, znany także pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Chaim Roth, urodził się 26 maja 1911 roku we Włocławku. Zmarł 8 marca 1970 roku w Warszawie.

Był to postać znacząca w polskim ruchu komunistycznym, działacz, który nie tylko angażował się w politykę, ale także działał jako publicysta, mając wpływ na kształtowanie opinii publicznej w swoim czasie.

Życiorys

Henryk Malinowski pochodził z rodziny reprezentującej drobnomieszczaństwo. Po zakończeniu nauki w gimnazjum, ze względu na trudną sytuację materialną, nie był w stanie kontynuować nauki na studiach. W pewnym okresie jego kariery zawodowej pracował w edukacji, jednak jego lewicowe poglądy szybko doprowadziły do zwolnienia go z tej pracy.

W 1930 roku zaangażował się w działalność Komunistycznej Partii Polski (KPP). Aktywnie uczestniczył w jej życiu, a w latach 1932-1938 pełnił funkcję działacza na obszarze Płocka, będąc członkiem Komitetu Okręgowego KPP w tym mieście. Niestety, we wrześniu 1938 roku został osadzony w Berezie Kartuskiej, co było wynikiem represji politycznych zastosowanych wobec aktywnych członków partii.

Po wybuchu II wojny światowej zdołał uciec do ZSRR. W sierpniu 1943 roku zgłosił się jako ochotnik do 1 Dywizji Wojska Polskiego, gdzie zajął się pracą w aparacie polityczno-wychowawczym. Od 1944 roku przynależał do Polskiej Partii Robotniczej (PPR), w której kontynuował swoją działalność.

Po zakończeniu działań wojennych Malinowski pracował w aparacie politycznym, zajmując eksponowane pozycje w wydziałach propagandy. Jego działalność koncentrowała się głównie w Bydgoszczy, Łodzi oraz Warszawie. Ponadto prowadził prace naukowe i publicystyczne, współpracując przez wiele lat z takimi tytułami jak Trybuna Pomorska, Gazeta Zachodnia oraz Gazeta Pomorska. Publikował liczne artykuły, recenzje i głosy dyskusyjne na łamach Nowych Dróg, Z Pola Walki i innych pism, szczególnie na tematy związane z ruchem robotniczym.

Był także współautorem zbiorowego dzieła pt. Historia polskiego ruchu robotniczego 1864-1964, wydanego w Warszawie w 1967 roku. Do jego indywidualnych prac należy publikacja Program i polityka rolna Komunistycznej Partii Robotniczej Polski 1918-1923 z 1954 roku, a także Szkice z dziejów klasy robotniczej. Wybrane zagadnienia z lat 1917-1919, wydana w Warszawie w 1973 roku.

Malinowski był również autorem haseł w Słowniku biograficznym działaczy polskiego ruchu robotniczego. Ostatecznie zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym.

Publikacje

Henryk Malinowski, jako jeden z czołowych komunistów, przyczynił się do rozwoju teorii i praktyki ruchu robotniczego w Polsce. Jego publikacje mają dużą wartość historyczną i polityczną. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najważniejszych prac:

  • Marks i Engels w walce o partię proletariatu, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1955,
  • Powstanie i pierwszy okres działalności KPP, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1958,
  • Program i polityka rolna Komunistycznej Partii Robotniczej Polski: 1918-1923, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1964,
  • (współautor: Lucjan Kieszczyński), Węzłowe zagadnienia ruchu robotniczego w Polsce w latach kryzysu gospodarczego 1929-1933, Warszawa: Wydział Propagandy i Agitacji KC PZPR 1967,
  • II Zjazd Komunistycznej Partii Robotniczej Polski: 19 IX – 2 X 1923, protokoły obrad i uchwały przygot. do dr. i wstęp Gereon Iwański, Henryk Malinowski i Franciszka Świetlikowa, Warszawa: „Książka i Wiedza” 1968,
  • Szkice z dziejów klasy robotniczej: wybrane zagadnienia z lat 1917-1919, Warszawa: „Prasa, Książka, Ruch” – „Książka i Wiedza” 1973.

Przypisy

  1. Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, t. 1: A-D, red. nacz. Feliks Tych, Warszawa: „Książka i Wiedza” 05.01.1978 r., s. 5

Oceń: Henryk Malinowski (komunista)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:5