Izydor Dziubiński


Izydor Wiesław Dziubiński, urodzony w 1929 roku we Włocławku, był wybitnym polskim matematykiem, który na stałe zapisał się w historii nauki. Zmarł 17 czerwca 2014 roku.

Jako profesor zwyczajny nauk matematycznych, swoją karierę naukową poświęcił głównie analizie zespolonej oraz równaniom różniczkowym, co świadczy o jego profesjonalizmie oraz pasji do matematyki.

Życiorys

W roku 1949 Izydor Dziubiński zdał maturę, co otworzyło przed nim drzwi do dalszej edukacji. Rozpoczął on studia matematyczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczył się pod okiem Zygmunta Charzyńskiego. Już w 1951 roku związał swoją karierę z Politechniką Łódzką, podejmując tam pracę jako zastępca asystenta, a jednocześnie kontynuował studia z zakresu matematyki.

Pod kierunkiem Zygmunta Charzyńskiego, napisał pracę doktorską zatytułowaną Równanie funkcji ekstremalnych w rodzinie funkcji jednolistnych, ograniczonych o współczynnikach rzeczywistych, co pozwoliło mu w 1960 roku uzyskać stopień doktora na Uniwersytecie Łódzkim. W 1968 roku, w wyniku obrony rozprawy habilitacyjnej pt. Funkcje quasi-gwiaździste, zdobył tytuł docenta nauk matematycznych w zakresie matematyki.

W roku 1977 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a następnie, w 1992 roku, tytuł profesora zwyczajnego. W trakcie swojej kariery naukowej, jako wykładowca, pozostawał ściśle związany z Politechniką Łódzką. Był jednym z organizatorów oraz sprawował funkcję dziekana Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ przez dwie kadencje w latach 1990–1996.

Dodatkowo, Izydor Dziubiński był twórcą oraz pierwszym dyrektorem Instytutu Matematyki PŁ, sprawując tę funkcję w latach 1970–1983 oraz od 1992 do 1999 roku. W późniejszych latach był również profesorem zwyczajnym Wydziału Informatyki, Zarządzania i Transportu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Po zakończeniu swojej owocnej kariery, Izydor Dziubiński znalazł swoje miejsce spoczynku na Starym Cmentarzu w Łodzi, gdzie został pochowany w uznaniu jego wkładu w świat nauki.

Zainteresowania naukowe

Główne kierunki zainteresowań Izydora Dziubińskiego obejmowały funkcje analityczne, ze szczególnym naciskiem na zagadnienia ekstremalne w tej dziedzinie. Jego prace koncentrowały się również na równaniach różniczkowych, zwłaszcza na problemach teoretycznych, które były badane przy użyciu nowoczesnych metod analizy funkcjonalnej.

W ciągu swojej kariery naukowej, Dziubiński osiągnął znaczne sukcesy, publikując ponad 100 prac naukowych, 4 podręczniki oraz ponad 10 skryptów. Jego wkład w rozwój matematyki był istotny również w kontekście kształcenia nowych kadr — wypromował 25 doktorów nauk matematycznych.

Warto również zaznaczyć, że trzy jego doktoraty zostały obronione na Uniwersytecie Strathclyde, przy współpracy z Garym Roachem jako współpromotorem. Takie międzynarodowe działania potwierdzają jego znaczące osiągnięcia w dziedzinie akademickiej.

Wybrane odznaczenia

Wśród zasług Izydora Dziubińskiego wyróżniają się liczne odznaczenia, które potwierdzają jego znaczący wkład w rozwój społeczny i edukacyjny. Należy do nich:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1996 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Jacek Jachymski: Podwójny jubileusz. „Życie Uczelni”, s. 8. Politechnika Łódzka. ISSN 1425-4344.
  2. Galeria zasłużonych. ftims.p.lodz.pl. [dostęp 23.06.2014 r.]
  3. Jacek Jachymski: Podwójny jubileusz. Życie Uczelni. [dostęp 23.06.2014 r.] [zarchiwizowane 24.09.2015 r.]
  4. Izydor Dziubiński. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 20.06.2014 r.]
  5. a b c Prof. dr hab. Izydor Dziubiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 21.06.2014 r.]
  6. Katalog Biblioteki Narodowej.
  7. M.P., nr 6 z 1997, poz. 52.

Oceń: Izydor Dziubiński

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:20