Stefan Maresch


Bezimienny dla wielu, Stefan Maresch to postać, która zasługuje na przypomnienie oraz głębszą refleksję. Urodził się 2 stycznia 1918 roku we Włockawku i przez większość swojego życia pozostał związany z ideałami patriotyzmu.

Jako porucznik artylerii, Stefan, bo takim był jego pseudonim, odgrywał istotną rolę w strukturach Armii Krajowej. Służył w Zgrupowaniu „Żmija”, gdzie przygotowywał się do walki o wolność ojczyzny.

Najważniejszym etapem jego życiorysu była niewątpliwie jego obecność w powstaniu warszawskim, gdzie jako żołnierz walczył w obronie Warszawy.

Jego życie zakończyło się tragicznie 9 marca 1946 roku w Warszawie, a jego pamięć trwa w sercach tych, którzy pragną upamiętnić bohaterów tamtych czasów.

Życiorys

Stefan Maresch ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii, która miała swoją siedzibę w Toruniu. W czasach okupacji, jako członek Armii Krajowej, posługiwał się konspiracyjnym nazwiskiem „Dobrzyński”. Od 1941 roku był dowódcą plutonu numer 225, działającego w Rejonie 2 Obwodu Żoliborz tej formacji. W lipcu 1944 pełnił rolę oficera sztabowego w Rejonie 2 Marymont.

Wraz ze swoją kompanią, znaną jako „Andrzej”, przebywał w Kampinosie w okresie od 2 do 16 sierpnia. Istnieje także wersja wydarzeń, która sugeruje, że równocześnie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu 244. Po tragicznych wydarzeniach powstania warszawskiego znalazł się w niewoli niemieckiej, gdzie został zarejestrowany pod numerem 46367.

Przypisy

  1. Piotr Rozwadowski (pod red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. I. Warszawa: 2005, s. 686.
  2. Jacek Miłobędzki, Andrzej Myślicki. Zgrupowanie „Żmija w Powstaniu Warszawskim. „Wojskowy Przegląd Historyczny”. 3, s. 124, 1987.
  3. Tadeusz Kern-Jędrychowski. Strzały na Elektoralnej. „Stolica: warszawski tygodnik ilustrowany”. 10, s. 6, marzec 1979.
  4. Stefan Maresch. Powstańcze Biogramy. [dostęp 29.11.2011 r.]

Oceń: Stefan Maresch

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:15